AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığı Haftalık basın toplantısı yapıldı

AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığı haftalık basın toplantısında konuşan Seçim İşleri Başkanı Talha Hüseyin Akkaya dün Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı 24 milyarlık paketi anlattı, seçim takvimi hakkında bilgi verdi. Akkaya, işçilerin 1 Mayıs İşçi Bayramını da kutladı.

AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığı Haftalık basın toplantısı yapıldı
01 Mayıs 2018 - 14:08

AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığı haftalık basın toplantısında konuşan Seçim İşleri Başkanı Talha Hüseyin Akkaya dün Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı 24 milyarlık paketi anlattı, seçim takvimi hakkında bilgi verdi. Akkaya, işçilerin 1 Mayıs İşçi Bayramını da kutladı.

 

AK Parti haftalık basın toplantısına Seçim İşleri Başkanı Talha Hüseyin Akkaya, Tanıtım Medya Başkanı M. Zahit Özer ve İl Yönetim Kurulu üyesi Eren Açıkgözoğlu katıldı.

 

Aday adayı sayısı 36 oldu

 

AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığı haftalık basın toplantısında konuşan Seçim İşleri Başkanı Talha Hüseyin Akkaya seçim takvimi hakkında bilgi verdi. “Başvuruların yoğunluğu ve son başvuru tarihinin pazar gününe denk gelmesinden dolayı Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla AK Parti aday adaylığı başvuruları 2 Mayıs Çarşamba saat 19:00’a kadar yani yarına kadar uzatılmıştır” diyen Akkaya konuşmasında, “Temayül yoklamaları ise 5 Mayıs Cumartesi günü yapılacaktır. 21 Mayıs’ta da milletvekili adayları açıklanacak. Şu ana kadar ilimizden başvuru sayısı dün itibariyle 36 oldu. Sayı son gün olan yarına kadar artacak” ifadelerine yer verdi.

 

Temayülde oy kullanacaklar

 

Akkaya, “Halkımızın yoğun ilgisi ve teveccühüne teşekkür ediyoruz. Bu arada aday adaylarımız için Cumartesi gerçekleştirilecek temayül yoklaması Fuar alanında yapılacak. Temayülde, üyeliği devam eden Genel Merkez Parti Kurucular Kurulu üyeleri, İl Yönetim Kurulu Başkanı ve üyeleri, İl Gençlik ve Kadın Kolları Yönetim Kurulu üyeleri ve Başkanları, Demokrasi Hakem Kurulu Başkanı ve üyeleri, İl Disiplin Kurulu Başkanı ve üyeleri, parti üyeliği devam eden aday adayı olmayan eski il başkanları, ilçe yönetim kurulu başkan ve üyeleri, İlçe Gençlik ve Kadın kolları başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, parti üyesi ilçe belediye başkanları, parti üyesi il ve ilçe belediye meclis üyeleri, parti üyesi İl Genel Meclis üyeleri ve mahalle başkanları, parti üyesi 22, 23, 24, 25 ve 26. dönem aday adayı olmayan milletvekilleri oy kullanacak. Bu arada 11 kadın, bir engelli ki Türkiye tarafından Pire Ferhat diye bilinen Ferhat Okçu, bir 20 yaşında genç aday adayı, toplam 36 aday adayımız var” dedi.

 

Yarın muhtarlık bölgesi askı listeleri askıya çıkacak

 

2 Mayıs’ta muhtarlık bölgesi askı listelerinin saat 08.00’de askıya çıkarılacağını söyleyen Akkaya, konuşmasında “Tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü askı listeleri de güncelleştirilmek üzere askıya çıkarılacak. Yurtdışı seçmen kütüğü www.ysk.gov.tr adresinde ilan edilecek ve itirazlar başlayacak. 12 Mayıs’ta Muhtarlık bölgesi askı listeleri askıdan indirilecek. Seyyar sandıklarda oy kullanabilmek için yapılacak başvurular tamamlanacak. Cumhurbaşkanı geçici aday listesine yapılacak itirazlar YSK’ce karara bağlanacak” ifadelerine yer verdi.

 

24 milyarlık paket

 

Akkaya dün Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı 24 milyar liralık paket hakkında da bilgi vererek şöyle konuştu: Başbakanımız Binali Yıldırım dün yaptığı açıklamada vergi borcu planlamasından üniversite affına kadar önemli bir paket açıkladı.  Emekli, gazi ve şehit yakınına iti bayramda 1000'er lira ikramiye. Yaşlı aylığı 266 liradan 500 liraya çıkarılacak. Yurt genelinde 13 milyon tapusuz binaya yapı kayıt belgesi verilecek. Üniversiteden kaydı silinen öğrenciler okula dönebilecek. Vatandaşın devlete vergi ve prim borçları yapılandırılacak. Trafik cezaları, köprü ve otoyol kaçak geçişleri de yapılandırılacak. Belediye ve özel idarelerin ait su alacakları da buna dahil olacak. Emeklilerin geçmiş yıllardan kalan destek prim borcu silinecek. Vatandaş bu borçlarını 36 ay içinde ödeyebilecek. Peşin ödemede gecikme faizinin yüzde 90'ı alınmayacak. Mükellefin geçmiş yıllara yönelik stok sorunu çözülecek. Bağ-Kur borcunu ödememiş esnaf sağlık hizmetinden yararlanacak.

Bu arada bu düzenlemeler meclise sevk edildi.”

 

İşçi bayramını kutladı

 

Akkaya 1 Mayıs İşçi Bayramını da kutlayarak konuşmasına şöyle devam etti: “AK Parti hükümeti, 16 yıldır sermayesi emek ve alnının teri olan çalışan kardeşlerimizi belirli bir standardı ulaştırmayı amaçlıyor. Bugün dünyanın en iyi ekonomileri arasında yer alıyorsak ve 2023 yılına doğru hedeflerimiz doğrultusunda emin adımlarla ilerliyorsak bu başarıda işçi kardeşlerimizin emeklerini göz ardı edilemez. Biz biliyoruz ki işçilerimiz güçlü bir Türkiye için emek harcıyor. Bu yüzden biz de güçlü Türkiye vizyonu konusunda çabalarımızı sürdüreceğiz. İşçi kardeşimizin bayramını kutluyor, daha müreffeh günler diliyorum.”

 

Toplantı açıklamaların ardından sona erdi.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum