Afyonkarahisar Valisi Engelliler Festivali Etkinliklerine Katıldı

10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası nedeniyle ;

Afyonkarahisar Valisi Engelliler Festivali Etkinliklerine Katıldı
14 Mayıs 2019 - 18:47

10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası nedeniyle Afyonkarahisar Belediyesi Kent Konseyi Engelliler Meclisi tarafından düzenlenen festival ve çeşitli etkinlikler Vali Mustafa Tutulmaz’ın katılımıyla Anıtpark’ta gerçekleştirildi.

 

Festivale Vali Mustafa Tutulmaz’ın yanı sıra Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban, İl Müdürleri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, engelli kardeşlerimiz için faaliyet gösteren Sivil Toplum Örgütü temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Anıtpark’ta düzenlenen Engelliler Festivali Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Halk Oyunları Ekibinin gösterileriyle başladı.

 

Engelliler Artık Kamu Hizmeti sunar Hale Geldi

 

Ardından protokol konuşmalarına geçildi. Burada konuşan Vali Mustafa Tutulmaz: “Engelliler Haftası dolayısıyla yapılan çeşitli etkinliklerle bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Bu algı da şudur; “hepimiz bir engelli adayıyız”. Bu durumun kime nerede, ne zaman, nasıl geleceğini hiç kimse bilemez. Mevcut engelli kardeşlerimiz de kendi tercihleri olarak bu durumda değiller. Bu sebeple bizler engelli kardeşlerimizin sorunlarını anlamalıyız ve çözüm noktasında gayret sarf etmeliyiz. Bugüne kadar gerek hükümetlerimiz, gerek valiliğimiz, belediyemiz, kamu, kurum ve kuruluşlarımız engelli kardeşlerimizin problemlerinin çözümü yönünde önemli çaba göstermişlerdir. Son yıllarda sosyal devlet olmanın bir gereği olarak engelli kardeşlerimizin ve ailelerinin önemli problemlerinin çözümü yolunda belirli bir aşama kaydedilmiştir. Başlangıçta sadece hizmete ulaşımın önündeki engellerin kaldırılması ile uğraşılırken bugün çok sayıda engelli kardeşimiz kamu hizmetinden önemli bir şekilde faydalanıyor, hatta kamu hizmeti sunar hale gelmişlerdir. Bu da devletimizin engelli kardeşlerimize olan ilgisinin bir göstergesidir. Sadece bununla da sınırlı değil. Evde bakım hizmeti ile engelli kardeşlerimizin değişik maddi ihtiyaçlarının karşılanması ile devamlı engellilerimizin yanında yer almıştır” diye konuştu.

 

Engelli Dernekleri Tek Çatı Altında Toplanmalı

 

Engelli derneklerinin tek çatı altında toplanması gerektiğine dikkat çeken Vali Mustafa Tutulmaz: “Kamu hizmetlerine erişilebilirlik konusunda ortaya çıkan sıkıntılar her geçen gün giderilmektedir. Diğer insanlar gibi engelli kardeşlerimiz de toplumun bir parçasıdır ve kamu hizmetinden faydalanma noktasında da en üst haklara sahiptirler. Biz kamu görevlileri de üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Birlik olmak gerekiyor. Afyonkarahisar Engelliler Meclisi ile hizmetler birlik ve beraberlik içerisinde yapılmaya çalışılıyor. Dernekler tek tek olunca bu hizmet gerçekleştirilemez. Bu güzel uygulamayı devam ettirmek gerek. Birlikte güç olur. Bütün engelli kardeşlerimizi bu çatı altında bir araya gelmeye davet ediyorum. Çok sayıda dernek olabilir buna karşı değiliz. Farklılık olmalıdır, olması da gerek. Ancak çatıda birleşmeliyiz. Bu şekilde daha faydalı olacaktır. Bu haftanın engellilerin problemlerinin çözümüne vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

 

Konuşmaların ardından Vali Mustafa Tutulmaz, protokol üyeleri ve engelliler kortej yürüyüşü yaptı. Bu sırada protokol üyeleri gözlerini kapatıp bastonla yürüyerek, görme engelli vatandaşların neler yaşadığını anlamaya çalıştı.  

 

Kortej sonrası engelli vatandaşların hazırladığı el emeği ürünlerin yer aldığı serginin açılışı yapıldı. Kurdeleyi Vali Mustafa Tutulmaz, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, İl Müdürleri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, engelli kardeşlerimiz için faaliyet gösteren Sivil Toplum Örgütü temsilcileri birlikte kesti.

 

Serginin gezilmesi ile festival sona erdi. Engelliler ile yakından ilgilenen Vali Mustafa Tutulmaz her türlü sorun ve sıkıntıda Valilik kapısının engellilere açık olduğunu söyledi.  Festival programı kapsamında 400 adet fidan programa katılanlara Vali Mustafa Tutulmaz ve diğer protokol üyelerince dağıtıldı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Günün Başlıkları