Afyonkarahisar'ın siluetini süsleyen Ulu Cami, Anadolu Selçukluları döneminde (1272-1277) inşa edilen önemli bir dini yapıdır. Selçuklu Veziri Sahip Ata Fahrettin Ali'nin oğlu Afyon Sancak Beyi Nasredüddin Hasan tarafından 1272 yılında yaptırılan caminin mimarı Emir Hacı Bey'dir. Minberi, Emirhaç Bey'e aitken, süslemeler Nakkaş Mahmut Oğlu Hacı Murat tarafından yapılmıştır.
Ahşap direk başlıkları, sarkıt ve baklava dilimli detaylarıyla süslüdür. Sekizinde nakış işlemesi bulunan başlıklar, zamanla yıpranmış olsa da Selçuklu dönemi işleme özelliklerini yansıtır. Caminin enine dikdörtgen planlı ve hafif çarpık bir yapısı vardır.
Mihrap, özenle işlenmiş mermerden yapılmıştır ve üzerinde altın yaldızla yazılı 'Ayet el Kürsi' kuşakları bulunmaktadır. Ahşap minberin çift kanatlı kapısı, Selçuklu döneminin işleme özelliklerini gösterir ve orijinal durumunu korur.
Ulu Cami, hem tarihi dokusuyla hem de mimari özellikleriyle ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor. Afyonkarahisar'ın bu dini hazinesi, Anadolu'nun zengin geçmişine ışık tutuyor.
Selçuklu İzleri: Ulu Cami'nin Tarihi Kökenleri
Selçuklu Dönemi mimarisinin genel karakteristik özelliklerini taşıyan Ulu Cami, kesme taş, sırlı tuğla ve düz tavan özellikleriyle dikkat çeker. Tamamen ahşaptan yapılan cami, çivi kullanılmadan inşa edilmiştir. Beş sıra halinde 40 ahşap direk üzerine oturtulması nedeniyle 'Kırk Direkli Cami' olarak anılmaktadır.![](https://www.afyonkenthaber.com/images/files/2024/01/65998a4550e47.jpg)
![](https://www.afyonkenthaber.com/images/files/2024/01/65998a4f7dd6b.jpg)
![](https://www.afyonkenthaber.com/images/files/2024/01/65998a5e2192d.jpg)