Reklam
Reklam

Afyonkarahisar'da Muhteşem güzellik ! Bininler Kaya Evleri

Bininler Kaya Evleri fotoğraf ve tarih tutkunlarının dikkatini çekiyor

Afyonkarahisar'da Muhteşem güzellik ! Bininler Kaya Evleri
02 Nisan 2020 - 12:57
Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesi Senir Köyü yakınlarında bulunan kaya yerleşim yeri olan “Bininler Kaya Evleri” fotoğraf ve tarih tutkunlarının ilgisini çekiyor. 

Afyonkarahisar Valiliği Tanıtım Bürosu, şehrin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini tanıtma noktasında çalışmalarını devam ettiriyor. Yapılan çalışmalarının yeni adresi Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesi Senir Köyü yakınlarında bulunan “Bininler Kaya Evleri” oldu. Yürütülen çalışmalar ile kaya evleri fotoğraf ve tarih tutkunlarının ilgisini çekmeye başladı. Fotoğraf Sanatçısı Çağrı Selek yerleşim yerini görüntüledi. 

İKİ VE ÜÇ KATLI KAYA YERLEŞİMLERİ GÖRÜNTÜLENDİ

Tanıtım Bürosu Koordinasyonunda gerçekleşen çekimlerde iki ve üç katlı, tek veya çok odalı olarak oyulmuş kayalar kayıt altına alındı. Bizans yerleşimi olan bu kayalıkların alt bölümleri hayvanların, üst bölümleri ise insanların barınma yeri olarak kullanıldığı öğrenildi. Ayrıca yerleşim yerinde Geç Roma Dönemi kapaklı kayaya oyulma mezar teknelerinin olduğu gözlemlendi. 

YERLEŞİM YERİ MERAKIMIZI UYANDIRDI

Fotoğraf Sanatçısı Çağrı Selek, yerleşim yerinin merak uyandırıcı bir yer olduğunu söyleyerek, “Ben Türkiye genelinde resimler çekiyorum. Özellikle Afyon ve bölgesini fotoğraflamaya çalışmaktayım. Burayı da internette görmüştüm. Fakat buraya geldiğimde şunu gördüm. İnternette gördüğüm görsellerden öte bir yerleşim yeri olduğunu fark ettim. Saatlerdir burdayız. Merakımızı uyandırdı, gidemiyoruz.” dedi

FOTOĞRAF TUTKUNLARI ÇOK SEVECEK

Yerleşim yerinin kendini çok etkilediğini dile getiren Selek, bu alanın fotoğraf tutkunları tarafından çok sevileceğini söyledi. Selek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Burada beni en fazla etkileyen şey adından da anlaşılacağı üzere Bininler. Yani burda bir yaşanmışlık var. Eskiden insanlar burda nasıl kaldı, ne şekilde kaldılar, nasıl bir yaşam sürdürdüler, bunları merak ettim. Buranın bildiğim kadarıyla Geç Roma dönemine ait bir yer olduğu söyleniyor. Fotoğrafik olarak ben burayı çok sevdim. Burası fotoğrafçıların tarih tutkunlarının uğrak mekanlarından birisi olacaktır.” 

Bininler Kaya Evleri, Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum