Reklam
Reklam
Reklam

"Afyonkarahisar'da ittifak yok, Dinar'da görüşme var"

AK Parti İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada Afyonkarahisar’da ittifak olmadığını söyledi.

"Afyonkarahisar'da ittifak yok, Dinar'da görüşme var"
03 Ocak 2019 - 15:21

AK Parti İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada Afyonkarahisar’da ittifak olmadığını söyledi. AK Parti’nin bütün ilçe ve beldelerde adayı olacağını söyleyen Sezen, “Sadece Dinar ilçesinde teşkilatlar arasında başlayan görüşmeler devam ediyor” dedi. Toplantıda söz alan Belediye Başkan adayı Mehmet Zeybek de “Gayretimiz vatandaşımızın sosyal hayatını kolaylaştırabilmesidir” diye konuştu.

 

AK Parti’nin haftalık basın toplantısı Tanıtım ve Medya Başkanı Selim Arıcı ile Belediye Başkan adayı Mehmet Zeybek’in katılımı ile gerçekleşti.

 

Tanıtım ve Medya Başkanı Selim Arıcı oldu

 

Toplantıda konuşan AK Parti İl Başkanı Av. Hüseyin Sezen, “Bizim İl Başkan yardımcılarımızdan bazı arkadaşlarımız gerek İl Genel, gerek Belediye Meclis aday adaylığı nedeni ile istifa etti. Bu nedenle Selim Arıcı beyefendi Tanıtım ve Medya başkanımız olarak göreve başladı. Bundan sonra Tanıtım Medya sorumlusu kendisidir. Hayırlı olsun” dedi.

 

15 Ocak’a kadar bütün adaylarımız açıklanacaktır

 

“Bildiğiniz üzere Türkiye genelinde illerdeki belediye başkan adayları açıklandı” diyen Sezen konuşmasında, “Değerli büyüğümüz partimizin kuruluşundan bu yana emek veren Mehmet Zeybek abimiz Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından uygun görülerek Afyonkarahisar Belediye Başkan adayı olmuştur. Sizin de takip ettiğiniz üzere en geç 15 Ocak’a kadar Türkiye'deki bütün adaylarımız açıklanacaktır” ifadelerine yer verdi.

 

Yeni yıl tebriki ve Mekke’nin fethi

 

Sezen, “Mekke’nin fethi tüm ümmete mübarek olsun. 2019 yılının da ülkemiz, milletimiz, bölgemizdeki kardeşlerimiz ve tüm insanlık için barış, huzur, sağlık, güvenlik ve refah içinde geçmesini temenni ediyoruz. Yine 31 Mart seçimlerinin de Afyonkarahisarımıza ülkemize hayırlı sonuçlar doğurmasını niyaz ediyorum” dedi.

 

“AK Parti siyasi parti değildir, bir dava partisidir”

 

Yerel seçimlerle ilgili manifestonun 15 Şubat’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağını söyleyen Sezen konuşmasına şöyle devam etti: “Ancak biz adayımız belirlendikten sonra tevazu, samimiyet ve gayret diye yola çıktık. Önce memleket ve millet dedik. Afyonkarahisar'da inşallah karış karış tüm kapıları çalacak ve gönülleri alacağız. Zira Mehmet Bey adı açıklandıktan sonra kapı kapı geziyor. Bugün baktığınızda sanayide, baktığınızda mahallelerde , baktığınızda öğrenci evlerinde. AK Parti siyasi parti değildir. AK Parti bir dava partisidir. Biz gönüllere girmek için gönül belediyeciliği projesi başlattık. Bizim derdimiz bu millete hizmet etmektir. Milletin gönüllerinde yer bulmaktır. İnşallah 31 Mart seçimlerinde Afyonkarahisar her zaman olduğu gibi Sayın Cumhurbaşkanımıza ve belediye başkanımızla desteği verecektir.”

 

Damızlık hayvan üretim çiftliği kurulacak

 

Başkan Sezen açıklamasında, “Geçen hafta bildiğiniz üzere Tarsim Genel Müdürü ve Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Afyonkarahisar’da Çobanlar yolu üzerindeki hazineye ait arazide incelemelerde bulundular. Afyonkarahisar'a bu konuda ciddi bir yatırım müjdemiz olacak. Buraya Türkiye'nin en büyüklerinden biri olacak olan damızlık üretim çiftliği yapılacak. Bu kurum Afyonkarahisarlı üreticilerimizin damızlık ihtiyacını karşılayacak. Bu kurum Afyonkarahisarlı üreticilerimizin gerektiği takdirde hayvanlarını da alacak. İnşallah Hem Afyonkarahisarımıza, hem de tarım ve hayvancılık sektöründe ciddi bir yatırım olacak. Hayırlı olsun inşallah” ifadelerine yer verdi.

 

“CHP’li belediyede çalışan işçiler açıklamamızın ardından 5 aylık birikmiş maaşlarını aldılar”

 

Asgari ücretle ilgili yaptığı bir açıklamayı hatırlatan Sezen, “Biz açıklama yaptıktan sonra sosyal medyada bir Cumhuriyet Halk Partili Belediye Başkanı bize cevap vererek bizim hukukçu kimliğimize atıf yaptı. Biz bu açıklamaya sessiz kalmıyoruz. Bizim bu açıklamamız ilçe belediyesi ile ilgili işçi kardeşlerimizle ilgili bir hayra vesile olmuştur. Bu açıklamayı yapmadan önce birikmiş olan beşer aylık maaşları ödenmiş oldu. Biz mutlu olduk” dedi.

 

“CHP’li belediyeler ve İl Başkanlığı işçilerine niye asgari ücret ödüyor?”

 

Asgari ücretle ilgili Cumhuriyet Halk Partisi’nin reel olmayan rakamları telaffuz ettiğini kaydeden Sezen konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Biz yüzde 25 - 26’ya yakın bir rakam açıklamıştık. İşçi kardeşlerimiz de memnun oldu. Ancak fiili duruma da bakmak gerekiyor. Cumhuriyet Halk Partisi olur olmadık rakamlar telaffuz ediyor. Ancak kendi çalıştırdıkları işçilere ne kadar maaş veriyorlar bunları araştırmak lazım. Kendi il başkanlıkları çalıştırdıkları personele ne kadar maaş veriyor? Madem böyle 2 bin 200 gibi bir rakam telaffuz ediyorlar. İşçisine niye asgari ücret ödüyorlar? Belediye bunlara ait değil mi? İstedikleri maaşı verebilirler. Niye vermiyorlar? Yine Dazkırı Belediyesi'nde 4 adet işyeri bulunmakta. Sadece iki işçi asgari ücretin üzerinde, diğerleri asgari ücretle geçimini sağlıyor. Yine Sultandağı Belediyesi'ne ait 3 adet iş yeri var. Sadece bir işçi asgari ücret üstünde maaş alıyor ama diğerleri asgari ücretle çalışıyor. Vatandaşa taahhüt etmek kolay ama eyleme geçirmek önemli. Oturduğu yerden kuru vaatlerde bulunmak kolay. Madem öyle buyurun belediye sizin. Asgari ücretin üzerinde bir rakam teklif edin ve çalıştırın. Zira biz enflasyona ve piyasaya işçimizi ezdirmedik ezdirmeyeceğiz. Bugüne kadar bu konuda bize geri dönüşler çok iyi ve çok olumlu.  Her ne kadar asgari ücrette yüzde 26.5’lik bir artış olsa da bu işverene böyle yansımıyor. İşveren konusunda prim desteklerini artırarak biraz daha destek olduk.”

 

“Afyonkarahisar’da ittifak söz konusu değil”

 

Belediye Başkan adayı Mehmet Zeybek’in gerek İl Yönetim Kurulu, gerek İl Başkanı olduğunda, gerek milletvekili adayı olduğunda her daim sahada olduğunu vurgulayan Sezen, “Afyonkarahisar'ın tüm sorunlarını bilen, yapılması gerekenlere vakıf şehri özümsemiş değerli bir büyüğümüzdür. İnşallah 31 Mart'ta da Afyonkarahisar'a AK Parti bayrağını dalgalandıracağız.  Bu arada Afyonkarahisar’da herhangi bir ittifak söz konusu değil. Sadece Dinar’da teşkilatlarımız karşılıklı görüşmelerine devam ediyorlar. Ancak bu, şu an için görüşme aşamasındadır. Şuana kadar herhangi bir sonuca varılmıştır. AK Parti'nin hiçbir seçim bölgesinde aday çıkarmama gibi bir durum söz konusu değildir” şeklinde konuştu. 

 

Yerel seçim takviminde maraton başladı

 

Sezen, “Seçim takvimine göre, seçime katılabilecek siyasi partiler bugün ilan edilecek. Muhtarlık bölgesi askı listeleri, 4 Ocak Cuma günü saat 08.00'den 17 Ocak Perşembe günü saat 17.00'ye kadar askıda kalacak. Hastalığı ve engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenlerin, bu süre içinde, bir yakını tarafından Seyyar Sandık Kurulu talep formu ile muhtarlığa başvurması gerekecek. Siyasi partilerin, birleşik oy pusulasındaki yeri ise 27 Ocak'ta çekilecek kurayla belirlenecek. Siyasi partiler aday listelerini 19 Şubat'ta seçim kurullarına verecek. Geçici aday listeleri 22 Şubat'ta, kesin aday listeleri 3 Mart'ta ilan edilecek. Seçim propagandası ve yasakları 21 Mart'ta başlayacak. Seçim propagandası 30 Mart saat 18.00'de sona erecek” dedi. 

 

“Afyonkarahisar halkı hizmetin en iyisine layıktır”

 

Sezen konuşmasında, “Biz AK Parti olarak Afyonkarahisar’da milletimizin gönlündeki isimlerle seçime gidiyoruz. Çok hassas bir çalışma yapıldı. Bundan sonra belediye meclisi ve il genel meclis aday adaylarımızın mülakatı olacak. Bu mülakat Seçim İşleri Başkanlığı tarafından yapılacak. Mülakatta en doğru adaylar belirlenmiş olacak. Bugün yarın inşallah ilçe ve beldelerdeki adaylarımız netleşecek. Afyonkarahisar halkı hizmetin en iyisine layıktır. AK Partimizin adaylıklarla ilgili en yüksek karar mercii İl Yönetim kuruludur. Biz gerekli çalışmalarımızı yapacağız ve komisyonlarımızı kuracağız. İl Yürütme ve İl Başkan yardımcılarımızla nihai listeyi hazırlayıp adaylarımızı netleştireceğiz. İlçelerde de ilçe yönetimleri ilçe başkan yardımcılarından oluşan beşer kişilik komisyonlarla ilçe Belediye Meclis üyeleri ile ilgili çalışmaları tamamlayıp bize gönderecekler” ifadelerine yer verdi.

 

 

Yeni yıl müjdelerini paylaştı

 

Türkiye’nin 2019'a vatandasın bütçesini rahatlatacak, hayatını kolaylaştıracak bir dizi müjdelerle girdiğini kaydeden Sezen şöyle konuştu: “Yaklaşık 7 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücretteki yüzde 26'lık artış 1 0cak itibarıyla uygulanacak. İşçilerin maaşı dünden itibaren en az 2 bin 20 TL. Evli ve 3 çocuklu çalışan için bu rakam asgari geçim indirimi dahil 2 bin 155 TL'ye çıktı. Bu rakamın oy birliği ile sağlanmış olması, söz konusu Türkiye olduğunda işçimizin ve işverenimizin ortak paydada bulaşabileceğinin bir göstergesi olmuştur. Yeni yılın ilk günüyle birlikte engelliler, harp ve vazife şehitlerini dul ve yetimleri ile gaziler dün itibariyle iletişimden yüzde 25 indirimle faydalanacak. Çevre kirliliğini azaltmak ve plastik kullanımını sınırlandırmak için marketlerde poşetler ücretli oldu. Müşteriler her bir poşet için 25 kuruş ödeyecek. Cumhurbaşkanımızın saygıdeğer eşinin bizzat takip ettiği sıfır atık projemiz var. Tüm Türkiye'de ciddi bir dönüş oldu. Afyonkarahisar'da da Kadın Kollarımız bununla ilgili bir bilgilendirme toplantısı yaptı. İnşallah memleketimizin geleceği için sıfır atık projesini önemsiyoruz. Adil kullanım kotası dünden itibaren devre dışı oldu. İşletmeler ve vatandaşlar ek ücret ödemeden internet tarifelerini aynı hızda sınırsız kullanabilecek. KOBİ'lere yönelik devlet destekli ticari alacak sigortası dünden itibaren devreye girdi, işçi ve işveren anlaşmazlıklarda arabuluculuk müessesesi zorunlu oldu. Yargılama hızlanması noktasında faydalı bir sistem inşallah.”

 

Elektrik ve doğalgazda indirim, İmar barışı, personel alımı

 

Sezen, “Cumhurbaşkanımız ve AK Parti Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdesini verdiği elektrik ve doğalgaz'da yüzde 10 indirim dünden itibaren yürürlüğe girdi. Halkımıza hayırlı olsun. Sağlık Bakanlığı 25 bin 25, Adalet Bakanlığı 10 bin, Diyanet 6 bin 100, Öğretmen 20 bin, İŞKUR 70 bin, Türkiye Kömür İşletmeleri 15 bin 500, Bekçi 10 bin, PTT: Bin 100 personel alacak. Kamuoyunda “İmar Affı” olarak bilinen uygulamadan şu ana kadar faydalanan 9,5 milyon kişi, devlete 14 milyar lira ödeme yaptı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yoğun talep üzerine imar barışı süresinin Haziran 2019'a kadar uzatıldığını açıkladı” dedi.

 

Savunma sanayi yatırımları

 

“AK Parti hükümetleri olarak savunma sanayine yönelik yatırımlarımıza devam ediyor” diyen Sezen, “Son olarak Altay tankının seri üretimi için son derece önemli adımlar denilecek çalışmalar yapıldı. Daha önce 30 ATAK helikopterinin satışı için Pakistan'la imzalanan sözleşmenin ardından şimdi de Filipinler'e ihracatın yolu açıldı. İki ülke arasındaki Savunma Sanayisi İşbirliği Mutabakat Muhtırası'na imzalar atıldı. Bir yıl gibi kısa sürede tamamı yerli ve milli olarak üretildi. Yerli modern tank mühimmatı göreve hazır. TCG Anadolu LHD gemimiz müthiş bir güç çarpanı olacak. Bu yılın ilk çeyreğinde suya inecek. Hürkuş eğitim uçağı olma yanında, silahları ve korunma sistemleriyle yakın hava desteği görevlerine de hazır hale geliyor. Savunma sanayinde ithal eden bir ülke iken ihraç eden bir ülke olduk” şeklinde konuştu. 

 

“Gayretimiz vatandaşımızın sosyal hayatını kolaylaştırabilmesidir”

 

Sezen’in ardından söz alan belediye başkan adayı Mehmet Zeybek ise “Malum olduğu üzere Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından belediye başkan adaylığı şahsımıza tebliğ edildiği günden bugüne kadar tek başıma nokta ziyaretlerine devam ediyorum. Birçok arkadaşımız da saha da neler yaptığımızı yakinen biliyorlar. Hatta bir kardeşimiz demişti ki; ‘Fatih Çetinkaya ve Mahmut Koçak’ı arazide görüyoruz ancak sen ne zaman arazide göreceğiz.’ Beni ararsanız sanayideyim. Beni ararsınız organize sanayideyim. Beni ararsınız Çavuşbaş’tayım, pazardayım. İşimiz gereği 1967'den itibaren Afyon'un içerisindeyim. Her tarafı karış karış gezen ve bilen bir insanım. Problemleri biliyoruz ve halkımızla iç içeyiz. Zaten belediyeyi ortak akılla yöneteceğiz. Halkımızın talepleri ve istekleri doğrultusunda çözüm üreteceğiz. İnşallah 31 Mart'ta da halkımız yine istikrardan yana oy kullanacaktır. Merkezi hükümetten yana oy kullanacaktır. Bizim bundan şüphemiz yok. Çünkü bugüne kadar Afyonkarahisar her zaman hükümetimizin yanında yer aldı. Ben bugüne kadar hiçbir zaman yalan konuşmadım. Ayağı yere basmayan proje açıklamadım. Gayretimiz vatandaşımızın sosyal hayatını kolaylaştırabilmesidir. İnşallah yakın zaman içerisinde projelerimizi açıklayacağız” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum