Afyonkarahisar Belediye Meclisi önemli kararlara imza attı

Afyonkarahisar Belediye Meclisinin Şubat ayı toplantısında önemli kararlara imza atıldı.

Afyonkarahisar Belediye Meclisi önemli kararlara imza attı
02 Şubat 2021 - 10:32
Afyonkarahisar Millet Hamamı Belediyemize geçerken, Kent Ormanı’nın sosyal amaçlı donatılarının 10 yıllığına kiralanması kararlaştırıldı. Akarçay’da yapılacak Kano ve Su Sporları Merkezi için Afyonkarahisar  Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne yer tahsisi yapıldı.

BELEDİYE MECLİSİ TOPLANDI

Afyonkarahisar Belediye Meclisi Şubat ayı olağan Meclis Toplantısını gerçekleştirdi. Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek Başkanlığında bir önceki toplantıya ait tutanak özetinin okunmasıyla başlayan toplantıda Afyonkarahisar’ın gelişimi için yine önemli kararlara imza atıldı.

“20 bin hemşehrimizin aşılama işlemi tamamlandı”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, tüm insanlığın bir an önce COVİD- 19 salgınından kurtulmasını temenni etti.  Afyonkarahisar’olarak bu güne kadar alınan tedbirlerin faydasını gördüklerini kaydeden Başkanımız Mehmet Zeybek, şehrimizde salgının Kurban Bayramı ve düğün organizasyonları nedeniyle hızlı bir yayılım gösterdiğine işaret etti.

         Aşılama çalışmalarıyla ilgili de bilgi veren Başkanımız Mehmet Zeybek; “Afyonkarahisar’da ilk etapta sağlık çalışanlarımız ve eczane çalışanları olarak 20 bin vatandaşımız aşılandı. 70-90 yaş arasındaki vatandaşlarımızın da aşıları ise tamamlandı. Önümüzdeki günlerde 65 yaş üstü vatandaşlarımızın aşıları yapılacak.” dedi.

         Aşılamanın tek başına bir çare olmadığına dikkat çeken Başkanımız; “Aşılama yapılsa da tek başına virüsten kurtulma durumu yok. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymaya devam edeceğiz. Yeni bir salgın daha başlamış 5-6 ilimizde vakalar görülmüş. İnşallah bu salgından da en az hasarla atlatmayı ümit ediyoruz” dedi.

         Belediye Başkanımızın konuşmalarının ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Belediyemiz İtfaiye Personeli ve Zabıta Personeline 2021 Yılında verilecek fazla mesai ücretleri tespit edilerek komisyondan geldiği şekliyle kabul edildi.

Millet Hamamı Belediyemize geçti

Belediye Meclisinin 03/06/2003 tarih ve 75 sayılı kararı ile Afyonkarahisar İl Özel İdaresine tahsis edilen tescilli tarihi Millet Hamamı, (Gavur Hamamı) Gastronomi alanında kullanılması noktasında Afyonkarahisar Belediyesi’ne tahsis edildi.

Konuyla ilgili bilgiler veren Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, “Halk arasında Gavur Hamamı olarak bilinen Millet Hamamımız, Özel İdareye tahsis edilmişti. Sayın Valimiz Afyonkarahisar’ın gastronomi şehri olması dolayısıyla buranın Belediyemiz tarafından işletilmesini istedi. Özel İdare’den burayı kendi bünyemize alıyoruz” dedi.

Kent Ormanı 10 yıllığına kiralanacak

Mülkiyeti Maliye Hazinesine ait olan Kent Ormanı, (mesire yeri, piknik alanı, macera parkı vs. gibi) sosyal amaçlı hizmetlerde kullanılmak üzere 10 yıl süre ile kiralamasına karar verildi. Karar gereği ve bu hususta protokol yapmak üzere Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’e yetki verilmesi hakkında teklif oy birliği ile kabul edildi.

"Üst Geçit İhalesine kısa sürede çıkacağız"
Belediyemiz tarafından İlimiz Atatürk Bulvarı İl Sağlık Müdürlüğü önü, Gazi Endüstri Meslek Lisesi önü ve İsmet İnönü Bulvarı üzerine üç adet yaya üst geçidi yapılması ile ilgili Trafik Komisyon Raporu oy birliği ile kabul edildi. Üst geçit projelerinin detaylarıyla ilgili bilgi veren Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek;”Birisini zaten eski Öğretmen Lisesi önüne yaptık. İki tarafta da kamu binası olmadığı zaman vatandaşlar ‘Benim dükkanımın önü kapanıyor’ diye müsaade etmiyorlar. İsmet İnönü Bulvarında uygun bir yer bulamadık. En uyun yer Kapalı Spor Salonu ile Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü var. Orası için bir karar vereceğiz. Diğerini eski Devlet Hastanesi ile Hoca Ahmet Yesevi İlköğretim Okulunun olduğu alana yapacağız. Kısa zamanda ihalesine çıkacağız” dedi. 

Akarçay'a Kano Merkezi
Afyonkarahisar  Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne kano ve su sporları düzenlenmesi için 20 (yirmi) yıl süre ile tahsisi yapılan Akarçay  kenarındaki 250 metrekare kapalı alana sahip taşınmazın yıkılması ve yerine Bakanlık bütçesi ile kano merkezi tesisi yapılması, yeni yapılacak binanın tahsis süresi bitiminde Belediyemize bırakılması hakkındaki teklif oy birliği ile kabul edildi.

Afyonkarahisar Valiliğimiz ve Belediyemizin işbirliğinde Akarçay'da Kano Sporlarının yapılabileceği tesisi hayata geçeceğini ifade eden Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, Türkiye’de ilk defa şehir merkezinde oluşturulacak projenin hayırlı olmasını temenni etti.

Başkan Zeybek, “Geçtiğimiz yıl Türkiye Kano Sporları Federasyon Başkanı ilimize geldi. Akarçay hoşuna gitti. Burada yer bulunursa kano yarışmaları yapılabileceğini söyledi. Birçoğumuzun bildiği Su Mangal Evi diye bir yer var. Mevcut binanın kendilerine yeterli olmayacağını söylediler. Bizde oraları söktürdük çelik konstrüksiyonlu olduğu için şehrimizin farklı yerlerine tekrar kullanabileceğiz. Depomuza kaldırdık. Burayı Gençlik Spor Bakanlığı kendi bütçesinden yapacak. Giderken de Belediyemize geri bırakıp gidecekler” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum