Reklam
Reklam
Reklam

Afyon Ticaret Odası Yeşil Binalar arasında dünya birincisi oldu

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, BREEAM’in dünya genelinde yeşil binalar arasında yaptığı oylamada ATSO’nun büyük bir başarı kazandığını açıkladı.

Afyon Ticaret Odası Yeşil Binalar arasında dünya birincisi oldu
27 Mart 2021 - 01:08
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser “Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası olarak 3 Haziran 2020 tarihinde, merkezi İngiltere’de tespit edilen bina inceleme ve derecelendirme kuruluşu BREEAM’den aldığımız en üst seviye Yeşil Bina sertifikası ile Türkiye’deki kamu binaları arasında bir ilke imza attık. Bu sertifikamızı dünya birinciliği ile taçlandırmak amacıyla büyük bir gayret gösterdik. BREEAM’in dünya genelinde düzenlediği müsabaka sürecinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Oda-Borsa Camiamız başta olmak üzere, Afyonkarahisar Valiliğimiz, Afyonkarahisar Belediyemiz, Afyon Kocatepe Üniversitemiz, Afyonkarahisar Sıhhat Bilimleri Üniversitemiz, Zafer Kalkınma Ajansı, ilaveten ilimizdeki ve il dışındaki sivil toplum kuruluşları, danışmanlık firması Turkeco, üyelerimiz ve vatandaşlarımız ile yurtdışından katılımcılar bize destek verdi. Her bir destekçimize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Bu büyük birliktelik ile, BREEAM’in yaptığı müsabakada Odamız, dünya birincisi oldu” dedi.

ÜLKEMİZDE BU ÖDÜLÜ ALAN İLK KAMU BİNASI

ATSO’nun “Your BREEAM” (Sizin BREEAM’iniz), kategorisinde 46 rakibini geçerek bu başarıyı elde ettiğini bildiren Serteser, “Odamız, Commercial Project In Use (Ticari Projeler) kategorisinde finale kaldı. Bu aşamadan sonra oluşturulan oylamada Your BREEAM kategorisinde bugüne kadarki en yüksek oyu alan Odamız, Türkiye’de BREEAM’den birincilik mükafatı kazanan ilk kamu binası oldu” ifadelerini kullandı.

BU PROJE ÖRNEK OLACAK

Serteser, kazanılan dünya birinciliğinin Afyonkarahisar’a mühim katkılar sağlayacağını söyleyerek “En üst seviyede aldığımız Yeşil Bina Sertifikası ve dünya birinciliği ile ilimiz tabiat arkadaşı ve etrafvi projelerle öne çıkmaya başlayacaktır. Çevreci, tabiat arkadaşı projemizin ülkemizdeki kamu binalarına misal olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

PROJELERİMİZ SÜRECEK
“Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimiz, şehrimiz ve ülkemiz amacıyla bundan evvelce bulunduğu gibi bundan sonra da proje üretmeyi sürdüreceğiz. Yeşil Binalar arasında dünya birinciliğimizden aldığımız mesuliyet ve cesaretle, hem etraf bilincini artıran, hem de ekonomiye katma değer gerçekleştiren projeler geliştireceğiz. Bize destek olan şahıs ve kurumlara yine teşekkür ediyorum. BU GURUR, BU BAŞARI HEPİMİZİN.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum