Afyon'da Gastronomi Konağı hizmete açıldı

Afyonkarahisar’ın mutfaktaki kültürel birikimi, tarihsel bilgilerle Gastronomi Konağı’nda gelecek kuşaklara aktarılacak.

Afyon'da Gastronomi Konağı hizmete açıldı
11 Eylül 2021 - 01:17
UNESCO tarafından "Yaratıcı Şehirler Ağı"na dâhil edilen Dünyada Gastronomi Marka Şehir ünvanını alan 36 Türkiye’de ise üç şehirden biri olan Afyonkarahisar’da restorasyonu tamamlanan Gastronomi Konağı hizmete açıldı.

Burmalı Mahallesi’nde Benlioğlu Konağı olarak bilinen tarihi yapı restore edilerek Gastronomi Konağı adı altında, Afyon'a hizmet verecek. Medeniyetler beşiği Afyonkarahisar’ın tarih ve kültür zenginliği ile harmanlanmış lezzetlerini tanıtmak amacıyla hayata geçirilen UNESCO açılış törenine protokol ve çok sayıda vatandaş katıldı

Açılış konuşmasını yapan Başkan Mehmet Zeybek, “112 yıllık tarihe sahip Benlioğlu Konağı, gastronomimize yakışır bir şekilde restore edildi. Konağımızın içerisinde Afyon’un tarihi sürecinden geçen kavimlerle ilgili Lidya Odası, Hitit Odası, Frig Odası, Selçuklu Odası, Osmanlı Odası, Cumhuriyet Odası gibi sembolik odalar oluşturduk. İki odamızı da Afyon mutfağının vazgeçilmezi olan yer sofrasına göre dizayn ettik. Burada sadece Afyonkarahisar’ımıza özgü yemek çeşitleri olacak. Kadim şehrimize gelen misafirlerimiz burada zengin yemek kültürümüzü tanıyabilecek. Bu yerin hem belediyemize hem de şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah burası Afyonkarahisar’ın gözbebeği olacak.” diye konuştu.

Vali Gökmen Çiçek ise her alanda Afyonkarahisar’ın tanıtıldığına dikkat çekti. Çiçek; “Gastronomi sadece il merkezi için değil, ilçelerimizle birlikte yeni bir hedef, yeni bir projedir. Afyon’un mutfağını misafirlere yerli ve yabancı herkese sunacak olan bu konak gastro alanında adeta bir cazibe merkezi olacak. Afyonkarahisar’ın lezzetlerinin hem tanıtılacağı hem tattırılacağı konak Gastronomi kültürüne ayrı bir değer katacak çalışmadır. Afyonkarahisar’ın sadece Türkiye’de değil tüm dünyada tanıtımına katkı sağlayan Belediye Başkanımıza yürekten teşekkür ediyor, ekibini de kutluyorum.”

Açılış töreni ardından katılımcı misafirlere şehrimizin gastronomi yemekleri ikram edildi. Tören hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum