Afyon'da 15 Temmuz fotoğraf sergisi açıldı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) tarafından Anadolu Ajansı (AA) foto muhabirlerinin 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe girişimi esnasında ve akabindeki tarihlerde çektiği fotoğraflardan oluşan “15 Temmuz Türkiye Geçilmez” temalı fotoğraf sergisi açıldı.

Afyon'da 15 Temmuz fotoğraf sergisi açıldı
13 Temmuz 2021 - 09:32
Atatürk Kongre Merkezi fuaye alanında gerçekleştirilen sergi açılışına Vali Gökmen Çiçek, Fakülte dekanları ve çok sayıda siyasi parti temsilcileri katıldı.

Törende konuşan Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek: “Bizler için tarihimiz için çok önemli bir hafta başladı. Türk tarihinde belirli dönüm noktaları var. 1071, Kurtuluş Savaşı gibi çok önemli tarihlerimiz var. Özellikle Kurtuluş Savaşı’ndan sonra birçok mazlum millete örnek olmuştuk. Bağımsızlık mücadelesi ile özgürlüğe kavuşulabilineceğini, her ferdin direnerek bir milleti kumpaslardan çıkarabileceğini göstermiştik ve bizden sonra sömürülen devletler sömürgecilere karşı birçok bağımsızlık mücadelesi başlatmıştı. İşte 15 Temmuz’da dış güçlerin desteğiyle dünyanın birçok ülkesinde içerilere yerleştirilen hainler, iktidarları, hükümetleri, demokrasiyi rafa kaldırarak, birçok işgal girişimini tamamladıktan sonra ülkeleri ele geçiriyorlardı. Belki de bunun tek istisnası 15 Temmuz’du. 15 Temmuz’da bu millet hem kendi bağımsızlığını, kendisini işgalden kurtardı hem de dünyaya örnek oldu. Artık 15 Temmuz’dan sonra sadece Türkiye’de değil dünyada da darbelerin tarihi değişti. Darbelerin milletlere rağmen başarılamayacağını Türk Milleti tüm dünyaya gösterdi” dedi.

Bu Fotoğrafları Hafızalarımıza Kazımalıyız

15 Temmuz’un gerçekten önemli bir dönüm noktası olduğuna vurgu yapan Vali Gökmen Çiçek: “Eğer bu darbe girişimi başarılı olsaydı kaç yüzyıl bu utançla yaşıyor olacaktık. Ama bu millet buna izin vermedi. O kadar büyük bir kahramanlık, o kadar büyük bir millet sevdası ki o gece yaşananlar inanılır gibi değil. Bu tarihi unutturmamak adına her yıl üniversitemiz tarafından yapılan bu serginin daha çok uzun yıllar hafızamızı taze tutmak için sürdürülmesi gerekiyor. Bu fotoğrafları görmüştüm ama insan yeniden gördüğünde tekrar o günlere dönüyor. Bu fotoğraflar hepimizin hafızalarına kazınmalı. Böyle bir etkinliği düzenlediği için üniversitemize, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Afyonkarahisar Bölge Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum. 15 Temmuz’u layıkıyla hatırlayıp, şehitlerimizi saygıyla anacağımızı ve o geceyi unutturmayacağımızı ifade ediyor, saygılar sunuyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından serginin açılışı yapılarak sergide yer alan fotoğraflar başta Vali Gökmen Çiçek olmak üzere tüm protokol üyelerince incelendi.

FETÖ/PDY terör örgütünün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında yaşananların yer aldığı sergide, AA foto muhabirleri tarafından çekilen 50 fotoğraf yer aldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum