ABD ve Türkiye Suriye'de ateşkes için anlaştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'i Ankara Beştepe'de kabul etti.

ABD ve Türkiye Suriye'de ateşkes için anlaştı
17 Ekim 2019 - 20:58

Yaklaşık 1 saat 40 dakika süren baş başa görüşmenin ardından heyetlerarası görüşmeye geçildi. Türk ve ABD'li yetkililerin katıldığı görüşme 2 saat 40 dakika sürdü. Pence, "ABD ve Türkiye Suriye'de ateşkes için anlaştı. YPG 120 saat içerisinde çekilecek" dedi.

 

ABD İLE ANLAŞMA: YPG ÇEKİLECEK

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la başbaşa  ve heyetler arası görüşme sonrası Ankara'da ABD Büyükelçiliği'nde açıklama yaptı.

 

ABD Başkan Yardımcısı Pence, Türkiye ve ABD'nin DAEŞ'ın Suriye'nin kuzeydoğusunda tamamen yok edilmesi konusunda fikir birliğine vardığını söyledi.

 

"ABD Başkanı Donald Trump Türkiye'ye müzakere çağrısında bulundu. Başkan Trump'ın güçlü liderliği sayesinde, ABD ve Türkiye ateşkes için anlaşmıştır. Barış Pınarı operasyonuna ara verilecektir. YPG 120 saat içerisinde çekilecek. YPG'nin çekilmesiyle ilgili süreç başlamış durumda. Türkiye Kobani'ye herhangi bir açıklama yapmayacak."

 

"ABD, YPG'nin güvenli bölge dışına çıkarılmasını sağlayacak. Daha sonra Türkiye operasyonu tamamen sona erdirecektir." 

 

"Bizim Türkiye ile olan kararlılığımız YPG üyeleri ile geri çekilme için çalışacağız. Amacımız 120 saat içinde çekilmesini sağlamak. Bu başlamış durumda. Yaklaşık 20 mil güneye kadar uzanan bölgeden uzaklaşmaları ve Türkiye'nin operasyonları durdurma kararı almış olması bunun gerçekleşmesini mümkün kılacak."

YORUMLAR

  • 0 Yorum