9 ülkeden Türkiye'ye Hudutlar kapatıldı !!

İçişleri Bakanlığı yayınını yaptığı genelgeyle, yarın saat 08.00'den itibaren Almanya, İspanya, Fransa, Avusturya, Norveç, Danimarka, İsveç, Belçika ve Hollanda'dan Türkiye'ye yolcu girişlerinin tüm hudut kapılarından durdurulduğunu açıkladı.

9 ülkeden Türkiye'ye Hudutlar kapatıldı !!
14 Mart 2020 - 00:26

İçişleri Bakanlığı 81 İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, 81 İl Valiliği ve Hudut Mülki İdare Amirliklerine, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzalı genelge gönderdi. Genelgede, korona virüs (Kovid-19) salgını, başta İtalya olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde hızla yayılarak ciddi can kayıplarına ve salgının merkezinin Avrupa'ya doğru kaymasına sebep olduğu bu çerçevede Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri kapsamında hastalığın hızla yayıldığı; Almanya, İspanya, Fransa, Avusturya, Norveç, Danimarka, İsveç, Belçika ve Hollanda hakkında, aşağıda belirtilen önlemlerin alınması mecburi hale geldiği vurgulandı. Bakanlığın 81 ile gönderdiği genelgede hudut kapılarında alınacak tedbirler şu biçimde sıralandı:

 

"-Bu kapsamda söz konusu ülkelerden ülkemize yolcu girişleri tüm hudut kapılarından durduruldu.

 

-Anılan ülke yurttaşları ile son 14 gün içeresinde bu ülkelerde bulunan diğer 3. ülke yurttaşları 14.03.2020 tarih saat 08.00' den sonra ülkemize alınmayacak.

 

-Belirtilen ülkelerin yurttaşlarının Türkiye'den çıkışlarında herhangi bir kısıtlama olmayacak.

 

-Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının bu ülkelere seyahatleri geçici olarak durduruldu.

 

-Anılan ülkeler ile alakalı olarak da daha önceki Çin, İran, Irak, Güney Kore ve İtalya uygulamalarında olduğu gibi Sağlık Bakanlığınca belirlenen usul ve esaslar göre; muayene, kontrol, 14 günlük gözetim ve gerekli hallerde karantina işlemleri yapılacak."

 

Ayrıca İçişleri Bakanlığı illere gönderdiği genelge ile söz konusu tedbirlere ilişkin gerekli çalışmaların ivedilikle planlanması/uygulanması ve konunun ilgili birim amirleri, valiler ve kaymakamlar ile diğer sıralı/sorumlu amirler tarafından takip edilerek uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini istedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum