Reklam
Reklam

1 Mart'tan itibaren normalleşme adımları atılacak

Türkiye’de koronavirüsle mücadele titizlikle sürerken, 1 Mart 2021 tarihinden itibaren normalleşme adımları atılacak.

1 Mart'tan itibaren normalleşme adımları atılacak
21 Şubat 2021 - 21:14
Yapılan açıklamada normalleşme illere göre değişecek. 81 İl mavi, sarı, turuncu ve kırmızı renklere ayrılacak. Yüz binde 10’un altındaki iller mavi, yüz binde 100’ün üstündeki iller kırmızı ile gösterilecek

İllerdeki kısıtlamalar, düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olarak belirlenen dört risk kademesine göre esnetilecek ya da genişletilecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün Twitter hasabından yaptığı açıklamada “Normalleşme adımları üzerinde titizlikle çalışıyoruz. Yerinde karar dönemi ile kademeli normalleşeceğiz. 1 Mart itibarıyla süreç belirlenen kriterler çerçevesinde, dört risk seviyesinde valilerimizin başkanlığındaki il hıfzıssıha kurullarımızla başlayacak” paylaşımında bulundu.

TÜM İLLER RENKLERE AYRILACAK
Bakan Fahrettin Koca daha önce yaptığı açıklamada, illerin risk durumlarına göre mavi, sarı, turuncu ve kırmızı renklere ayrılacağını ve risk hesaplamalarının da vaka sayılarına göre belirleneceğini söylemişti. Buna göre, yüz binde 10’un altındaki iller (düşük riskli) mavi, yüz binde 11-35 arası (orta riskli) sarı, yüz binde 36-100 arası (yüksek riskli) turuncu ve yüz binde 100’ün üstündeki iller (çok yüksek riskli) kırmızı olarak gösterilecek.

VAKA SAYILARI HAFTALIK OLARAK YAYINLANACAK
İller bazında vaka sayıları haftalık olarak yayınlanacak. Böylece o illerde yaşayanlar, açıklanan vaka sayılarına bakarak kısıtlamaların gevşetilip gevşetilmeyeceğini ya da daha da genişletilip genişletilmeyeceğini önceden görecek. Önlemlerdeki değişikliklere 2 haftalık izleme sonrası karar verilecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum