Haber Detayı
14 Mayıs 2019 - Salı 18:47
 
Afyonkarahisar Valisi Engelliler Festivali Etkinliklerine Katıldı
10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası nedeniyle ;
GÜNDEM Haberi


10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası nedeniyle Afyonkarahisar Belediyesi Kent Konseyi Engelliler Meclisi tarafından düzenlenen festival ve çeşitli etkinlikler Vali Mustafa Tutulmaz’ın katılımıyla Anıtpark’ta gerçekleştirildi.

 

Festivale Vali Mustafa Tutulmaz’ın yanı sıra Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban, İl Müdürleri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, engelli kardeşlerimiz için faaliyet gösteren Sivil Toplum Örgütü temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Anıtpark’ta düzenlenen Engelliler Festivali Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Halk Oyunları Ekibinin gösterileriyle başladı.

 

Engelliler Artık Kamu Hizmeti sunar Hale Geldi

 

Ardından protokol konuşmalarına geçildi. Burada konuşan Vali Mustafa Tutulmaz: “Engelliler Haftası dolayısıyla yapılan çeşitli etkinliklerle bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Bu algı da şudur; “hepimiz bir engelli adayıyız”. Bu durumun kime nerede, ne zaman, nasıl geleceğini hiç kimse bilemez. Mevcut engelli kardeşlerimiz de kendi tercihleri olarak bu durumda değiller. Bu sebeple bizler engelli kardeşlerimizin sorunlarını anlamalıyız ve çözüm noktasında gayret sarf etmeliyiz. Bugüne kadar gerek hükümetlerimiz, gerek valiliğimiz, belediyemiz, kamu, kurum ve kuruluşlarımız engelli kardeşlerimizin problemlerinin çözümü yönünde önemli çaba göstermişlerdir. Son yıllarda sosyal devlet olmanın bir gereği olarak engelli kardeşlerimizin ve ailelerinin önemli problemlerinin çözümü yolunda belirli bir aşama kaydedilmiştir. Başlangıçta sadece hizmete ulaşımın önündeki engellerin kaldırılması ile uğraşılırken bugün çok sayıda engelli kardeşimiz kamu hizmetinden önemli bir şekilde faydalanıyor, hatta kamu hizmeti sunar hale gelmişlerdir. Bu da devletimizin engelli kardeşlerimize olan ilgisinin bir göstergesidir. Sadece bununla da sınırlı değil. Evde bakım hizmeti ile engelli kardeşlerimizin değişik maddi ihtiyaçlarının karşılanması ile devamlı engellilerimizin yanında yer almıştır” diye konuştu.

 

Engelli Dernekleri Tek Çatı Altında Toplanmalı

 

Engelli derneklerinin tek çatı altında toplanması gerektiğine dikkat çeken Vali Mustafa Tutulmaz: “Kamu hizmetlerine erişilebilirlik konusunda ortaya çıkan sıkıntılar her geçen gün giderilmektedir. Diğer insanlar gibi engelli kardeşlerimiz de toplumun bir parçasıdır ve kamu hizmetinden faydalanma noktasında da en üst haklara sahiptirler. Biz kamu görevlileri de üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Birlik olmak gerekiyor. Afyonkarahisar Engelliler Meclisi ile hizmetler birlik ve beraberlik içerisinde yapılmaya çalışılıyor. Dernekler tek tek olunca bu hizmet gerçekleştirilemez. Bu güzel uygulamayı devam ettirmek gerek. Birlikte güç olur. Bütün engelli kardeşlerimizi bu çatı altında bir araya gelmeye davet ediyorum. Çok sayıda dernek olabilir buna karşı değiliz. Farklılık olmalıdır, olması da gerek. Ancak çatıda birleşmeliyiz. Bu şekilde daha faydalı olacaktır. Bu haftanın engellilerin problemlerinin çözümüne vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

 

Konuşmaların ardından Vali Mustafa Tutulmaz, protokol üyeleri ve engelliler kortej yürüyüşü yaptı. Bu sırada protokol üyeleri gözlerini kapatıp bastonla yürüyerek, görme engelli vatandaşların neler yaşadığını anlamaya çalıştı.  

 

Kortej sonrası engelli vatandaşların hazırladığı el emeği ürünlerin yer aldığı serginin açılışı yapıldı. Kurdeleyi Vali Mustafa Tutulmaz, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, İl Müdürleri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, engelli kardeşlerimiz için faaliyet gösteren Sivil Toplum Örgütü temsilcileri birlikte kesti.

 

Serginin gezilmesi ile festival sona erdi. Engelliler ile yakından ilgilenen Vali Mustafa Tutulmaz her türlü sorun ve sıkıntıda Valilik kapısının engellilere açık olduğunu söyledi.  Festival programı kapsamında 400 adet fidan programa katılanlara Vali Mustafa Tutulmaz ve diğer protokol üyelerince dağıtıldı. 

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: Afyonkarahisar, Valisi, Engelliler, Festivali, Etkinliklerine, Katıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
Vali Tutulmaz, Dazkırı'da İnceleme yaptı
Afyonkarahisar Valiliği Halk Toplantısı yapacak !!
Mehmet Zeybek halk ile iç içe !!
Afyon Haber - Afetlere Hazır Ol !!
Afyon Haber - Vagon Kafe açıldı !!
Şehidimizin babası talep etti, Başkan Zeybek destek verdi
Cuma Hutbesi - Güvenli Bir Hayat İçin Afetlere Hazır Olalım
Akarçay ilgi görmeye devam ediyor !!
Milletvekili Av. İbrahim Yurdunuseven Bayram Mesajı
Afyonkarahisar Muhtarların’dan, Kumartaşlı ve yönetimine ziyaret
Hayatı Korumak İçin Senin de Kemerin Ses Getirsin
ALEN’ECO Üretim Tesisi Açıldı
Fotoğraf yarışmasında başvurular sona erdi
Yurdunuseven ; Basın mensupları toplumun eli, kolu ve gören gözü
AFYON PTT BAŞMÜDÜRÜ BASIN BAYRAMINI KUTLADI !!
AFYON GAR İÇİNDE ‘VAGON KAFE’ YAPILACAK
15 Temmuz ruhu Anıtpark’ta sergilendi
MURSİ’NİN KATİLİ SİSİ CUNTASIDIR!
ERİŞİLEBİLİRLİK Komisyon Üyeleri TCDD 7.Bölge Müdürlüğünü ziyaret ettiler
BAŞKAN MEHMET ZEYBEK´TEN BAYRAM MESAJI
Sezen ; “Huzur dolu bir bayram geçirmenizi diliyorum”
LÜTFEN DİKKAT !!!
HÜSEYİN SEZEN “Barış ve kardeşliğe vesile olmasını dilerim”
Afyon'da MS hastaları iftar sofrasında bir araya geldi
KDK Hayvan Hakları Çalıştay Raporunu Yayınladı
Erdoğan, sanatçı ve sporcular ile iftar programında buluştu
REKTÖR MEHMET KARAKAŞ’A HAYIRLI OLSUN ZİYARETLERİ
BURMALI´DA İFTAR SOFRASI !!
İbrahim Yurdunuseven'in 19 Mayıs mesajı !!
Afyon'da Engelliler festivalde buluştu
Başkan Sarı’dan Anneler Gününde Anlamlı Ziyaretler
Erp / Crm Avantajları
Ulusal Gazeteler
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Anketler
Afyonkarahisar'da yaşamaktan mutlu musunuz?
Özlü Sözler
Erlerle sohbet seni de erlere katar.


Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Arşiv
Sanal Basın Üyesiyiz

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı