Eroğlu ; “TEKNOLOJİK SERAYI AFYONKARAHİSAR’A 10 YIL ÖNCE BİZ GETİRDİK”

Orman ve Su İşleri Eski Bakanı, Afyonkarahisar’ın Hizmetkârı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “TEKNOLOJİK SERAYI AFYONKARAHİSAR’A 10 YIL ÖNCE BİZ GETİRDİK”


Eroğlu ; “TEKNOLOJİK SERAYI AFYONKARAHİSAR’A 10 YIL ÖNCE BİZ GETİRDİK”

Orman ve Su İşleri eski Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU, 31 Mart seçimleri dolayısıyla Afyonkarahisar’da yoğun bir seçim çalışması yürütüyor. Milletvekilleri, Ak Parti İl Başkanı, Belediye Başkanı, Belediye Başkan adayı ve parti teşkilatı, birlik ve beraberlik içerisinde vatandaşlarla bir araya gelerek programlar düzenliyorlar.

 

Teknolojik Serayı Afyonkarahisar’a İlk Defa 10 Yıl Önce AK Parti Getirdi

AK Parti Hükümetlerinin en uzun süre Bakanlık yapan, tecrübeli siyasetçisi Orman ve Su İşleri eski Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU, seçim çalışmaları çerçevesinde Afyonkarahisar’a kazandırdıkları yatırımları anlatırken ilk defa teknolojik seraları nasıl getirdiklerini de anlattı.

 

2009 yılında bir konferans için Antalya’ya giden Prof. Dr. Veysel EROĞLU, oradaki bazı firmaların seralarında incelemeler yapmıştır. Kendisi aynı zamanda teknik biri olması sebebiyle bu seralarda dört hususu tespit etmiştir.

 

Birincisi, yıl içindeki güneşlenme nispeti. İkincisi, gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkı. Üçüncüsü, özellikle yaz aylarında sıcaklık sebebiyle bitkilerin uyku moduna girmesi ve verimin tamamen düşmesi. Dördüncüsü ise enerji maliyetlerinin çok yüksek olmasıdır. Bakanlığı sırasında Meteoroloji Genel Müdürlüğü kendisine bağlı olduğu için bu hususlarda Afyonkarahisar’da bir çalışma yapmaları talimatını vermiştir.

 

Yapılan incelemenin ardından Afyonkarahisar’ın güneşlenme bakımından en uygun yer olduğu, yaz aylarında bitkilerin uyku moduna girmesinin söz konusu olmadığı ve sahip olduğu jeotermal enerji kaynakları bakımından 40 nispetinde enerji tasarrufu olduğu tespit edilmiştir.

 

İlk Teknolojik Serayı Çobanlar’da Kuruldu

 

Afyonkarahisar, her açıdan teknolojik seracılık için en uygun yerdir. Prof. Dr. Veysel EROĞLU tarafından, bundan takriben 10 yıl önce Afyonkarahisar’da teknolojik sera kurulması için şehrimizdeki yatırımcılara çağrıda bulunulmasına rağmen kimse bu konuda yatırım yapmak istememiştir.

 

Bunun üzerine Prof. Dr. Veysel EROĞLU, bir talebesinin babası olan Sayın Haydar Kurt’a bu konuda yatırım yapması için teklifte bulunmuştur. Kendisi,çok gönüllü olmamasına rağmen hatır için Çobanlar’da ilk teknolojik serayı kurmuştur.

 

Daha sonra Afyonkarahisar Merkez, Sandıklı ve İhsaniye’de de bu seralardan kurularak il genelinde yaygınlaştırılmıştır. Bu seralarda üretilen ürünlerin büyük çoğunluğu yurt dışına ihraç edilerek Afyonkarahisar ekonomisine büyük katkı sağlanmaktadır. Ayrıca kurulan bu seralar hemşehrilerimize büyük bir iş imkanı sağlanmaktadır.

 

Bu projenin devamı olarak özellikle hanım kardeşlerimizin istihdamına yönelik olarak yeni teknolojik seralar kurulacaktır. Yeni Organize Seracılık Projesi ile takriben 1.500 dekar alanda daha seracılık yapılabilecektir.

 

Yeni kurulacak teknolojik seralarda proje tutarının 50’sine hükümet tarafından hibe desteği verilmektedir. Bunun yanında Ziraat Bankasının yeni açıklamış olduğu bir kampanya ile 3 yıl ödemesiz, 5 yıl ödemeli, 8 yıllık düşük faizli kredi imkanı da bulunmaktadır.

 

Bazı Adaylar, AK Partinin 10 Yıl Önce Yaptığını Yeni Proje Olarak Vatandaşa Sunuyor

Afyonkarahisar’a seçimden seçime gelen bazı adayların, Afyonkarahisar’ı ve Afyonkarahisarlıları tanımadığı o kadar belli ki 10 yıl önce ilk defa AK Parti tarafından kurulan teknolojik seraları, seçim vaadi olarak sunmaları büyük bir gaftan başka bir şey değildir.

 

Bu durum Afyonkarahisar’a ne kadar yabancı, vatandaştan ne kadar kopuk olduklarını gösteriyor. Vatandaştan, şehirden kopuk kişilerin, Afyonkarahisar’ın yönetimine talip olmaları çok üzücü. Konundan bihaber olan bu kişiler, ortaya çıkıp “termal sera” kuracağız diyorlar, bu bir cahilliktir. Termal sera diye bir şey yoktur, bu işin gerçek adı “teknolojik seradır”.

 

Afyonkarahisarlı hemşehrilerimiz bundan önce olduğu gibi bundan sonra da böyle kişilere pirim vermeyecektir.