Haber Detayı
02 Temmuz 2019 - Salı 19:44
 
Zeka Testi Nasıl Yapılır ?
Uzun yıllardır süregelen çalışmaların sonucunda zeka testi ve çeşitleri günümüzde yaygın biçimde kullanılmaktadır.
EĞİTİM Haberi


Uzun yıllardır süregelen çalışmaların sonucunda zeka testi ve çeşitleri günümüzde yaygın biçimde kullanılmaktadır. Kişilerin zeka seviyeleri büyük çoğunlukla genlerden gelmesiyle ya da çevresel, kültürel etkenlere dayandığı bilinmektedir. Bu faktörlere ek olarak da beyinin biyolojisi üzerinde çalışmalar ve testlerin yapımı sonucunda gerçekliğe ulaşılabilir. Beyinin belli özelliklerine bağlı olan bu testler, yerel halk arasında zekilik testi olarak da bilinmektedir. Zeka testi kişinin beyninin biyolojisinin incelenmesi sonucu çıkan potansiyel rakamları ifade eder.

 

Matematiksel formülü olarak ise şu şekilde özetlenebilmektedir; Bireyin zeka yaşı / gerçek yaşı x 100. Bu formül içerisinde bulunan bilinmeyen değer, kişinin zeka yaşıdır. Formulün tamamlanabilmesi için ise bu değerin mutlak olarak tespit edilmesi gerekmektedir.

 

Tüm bunlara ek olarak tüm dünyada uygulanan Zeka Testi adımları ile birlikte bu şekilde uygulanır;

 

Testi uygulayacak olan kişi ve uygulanan kişi sessiz bir oda içerisinde yüz yüze konumlandırılır. Testi uygulayan uzman kişi karşısındakine sorular sorar ve karşılık olarak cevap vermesini bekler. Sözlü olarak yanıtlamaların yanı sıra, uygulanmakta olan Zeka Testinin çeşidine göre kişiden yapboz yapmasını ya da çeşitli resimleri kategorilere ayırmasını istemek gibi fiziki faaliyetler de istenebilir. 

 

Zeka Testi Çeşitleri

 

Zeka Testleri kategorisinde bir çok çeşit bulunmaktadır. Bu testlerin bazıları yetişkin bireyler, bazıları ise çocuklar için yapılan zeka testleridir. Yine bazıları görsel hafıza için, bazıları ise görsel zeka testleridir. Tüm bu testlere ek olarak ise bir de performans testlerinde kartlar ve çeşitli şekiller kullanılır. Bu çeşitli şekil ve kartlar arasından en kısa süre içerisinde cevap verilmesi beklenir. Sözel temel zeka testlerinde ise kişinin ya da çocuğun dil yeteneği ölçümlenir ve muhakeme testlerinde de bir olay olgusu üzerinden gidilerek örnek verilir. Bu örnek sonucunda ise oluşan problemi kişinin en iyi ve uygun olacak çözümü üretmesi beklenir.

 

  • Stanford Binet Zeka Testi; Sözel muhakeme, görsel muhakeme nitelikli ayrıştırma ve kısa vadeli kısımlarında ölçümler yapılır.
  •  
  • Wechsler Yetişkin Zeka Testi; 2 Ana kategoriden oluşan bu test, sözel kısmı ile kişinin muhakeme, sözcük dağarcığı, duyumsal dikkat, uzun vadeli hatıra gibi sözel yeteneklerini ölçer. Bir diğer kategorisi ise performans kategorisinde de görsel dikkat, görsel algılama, farklı boyuları algılayabilme ve bunlar gibi performans tabanlı testlerden oluşur.
  •  
  • Wechsler Çocuk Zeka Testi; Yetişkin zeka testlerinin aynı kategorilerini içerir. Ancak çocukların anlayabileceği kadarıyla kolaylaştırılmış ve sadeleştirilmiştir.
  •  
  • Leiter Zeka Testi; Çocukların geçmiş hayatlarında yaşadıkları işitme ve konuşma kayıpları sonucunda oluşan hasarı ölçümlemeye dayalı, zihinsel performans testidir.
  •  

4 Yaş 5 Yaş Zeka Testi

 

Çocuklar için zeka testleri dört veya beş yaşlarında yapılması oldukça önemlidir. Bu testlerin sonucunda ilerideki yaşamlarını, eğitim – öğretim hayatlarını sosyallik ve mesleki yönelimlerinin alt yapısını oluşturmalarında ve bu konuda ihtiyaç duymaları durumunda destek olunması hayati öneme sahip. Küçük yaşlarında bu zeka testini uygulayan ve sonuçları doğrultusunda hareket eden aile ile, hiç test yaptırmamış aileler arasında gözle görülür ciddi bir avantaj farkı vardır. Yapılan bu zeka testi sonucunda çocuğun henüz küçükken tüm sorun ve avantajları fark edilebilir. Bunun doğrultusunda yaşamı şekillendirilebilir.

 

Zeka Testleri Neden Önemlidir ?

 

Zeka testleri, uzman kişiler tarafından kliniklerde farklı amaçlar için yapılabilmektedir. Çocuklara erkenden yapılan zeka testleri sonucunda, zeka geriliği ya da üstün zeka gibi durumların ortaya çıkmasına imkan sağlar. Bunlara ek olarak yetişkin veya çocuklarda işitsel ve görme bozukluğunun da saptanmasında büyük rol oynamaktadır. Test yapılan kişinin medikal durumunun da açığa çıkarılmasında önemli bir değere sahiptir.

Kaynak: (AKH) - Afyon Kent Haber Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: Zeka, Testi, Nasıl, Yapılır, ?,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
Afyon Kocatepe Üniversitesi Kayıtlara Başladı !!
AFYONLU BAŞARILI ÖĞRENCİLER, TOBB ETÜ’YÜ ZİYARET ETTİ
NEFS’İN DEĞİL NEFESİN - Muhammed Rıdvan SADIKOĞLU
MUHTEŞEMSİN AKÜ !! Hukuk'ta Türkiye’de üçüncü !!
HAYIRLI OLSUN !! AKÜ İLE PTT ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI
ÖĞRENCİLER MASAL PARKI VE AKARÇAY'I GEZDİLER
Çöpe Atılan Ders Kitapları Yüzünden 300 Bin Ağaç Kesiliyor (HER YIL)
Muhammed Rıdvan SADIKOĞLU - "Ömrümün Besmelesi"
ŞEHİT GÖKHAN OSMAN KARADUMAN KÜTÜPHANESİ’NE KİTAPLARINIZI BEKLİYORUZ !!
SEN DE OKU İLE OKUMA MUTLULUĞU
ÖZEL BAHÇEŞEHİR UĞUR OKULLARI ÖĞRETMENLERİNDEN AEV’E SMS DESTEĞİ
İstanbul’daki Proje Yarışmasına Afyonkarahisar damgası
Ankara Kız Öğrenci Yurdu
Çayırbağ İlkokulu akıl zeka oyunları sınıfı açıldı !!
Muhammed Rıdvan SADIKOĞLU - HER İMKÂN İMTİHANDIR
"ÇOCUKLARIN DÜNYALARINA DOKUNMAK İSTEDİK"
Veri Analitiği Kolay Analiz Sağlar
AFYON'DA MESLEKİ YETERLİLİK SINAVI YAPILDI
ÇOBANLAR’A GÖNÜLÜLÜK HAREKETİ
AYŞEGÜL ARSOY İLKOKULU’NDA OKUMA BAYRAMI
TOKMAN: SONUÇTAN MEMNUNUZ
ÇAĞIN ŞİFRELERİ - Muhammed Rıdvan SADIKOĞLU
DEV PROJENİN SINAVI YAPILDI
7. Ufka Yolculuk Afyon İl Ödülleri Verildi
YILIN İLK UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ BAŞLADI
YERYÜZÜNÜN HAKKINI VERMEDEN GÖKYÜZÜNE EL AÇMAK!
EĞİTİM KURUMLARINA YÖNETİCİ SEÇME SINAVINA HAZIRLIK DENEME SINAVI
KALBİMİZİN TERAZİSİ BOZULDU ! Muhammed Rıdvan Sadıkoğlu
2. Afyonkarahisar Kitap Fuarı
“O” BİLE “BİLMİYORUM” DEMİŞTİ
EĞİTİM BİR-SEN ŞUHUT İŞYERİ TEMSİLCİLERİ EĞİTİMİ
MİNİKLER, 18 MART ŞEHİTLERİNİ, BÜYÜK TAARRUZ'UN BAŞLADIĞI KOCATEPE'DE KUTLADI
Ulusal Gazeteler
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Anketler
Afyonkarahisar'da yaşamaktan mutlu musunuz?
Özlü Sözler
Güzelliği sevdiği kadar, erdemi de seven bir insanı daha görmedim.


Yunus Emre
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


20
Arşiv
Sanal Basın Üyesiyiz

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı