Haber Detayı
30 Mayıs 2016 - Pazartesi 17:37
 
Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı
İl Müdürlüğümüz Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Çerçevesinde % 50 hibe desteği verilen Ümranova Tarım ve Hayvancılık İşletmesinde incelemelerde bulundu.
RESMİ İLAN Haberi


Konu: İl Müdürü Hüseyin ARAP İlimizdeki İl Müdürlüğümüz Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Çerçevesinde Hibe Desteği Alan İşletmelerde İncelemelerine devam Ediyor.

İl Müdürlüğümüz Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Çerçevesinde % 50 hibe desteği verilen Ümranova Tarım ve Hayvancılık İşletmesinde incelemelerde bulundu.

Afyon Yem Sanayii Genel Müdürü Mustafa Ali ÇELİKTEN İl Müdürümüz Hüseyin ARAP’a işletme ile ilgili çeşitli teknik bilgiler verdi.

Büyük ve küçükbaş işletmeciliği yapılan işletmede yaklaşık 750 baş saanen keçi ve 250 baş koyun kapasiteli damızlık işletmesi kurulmuş olup, 650 başlık damızlık süt sığırcılığı yetiştiriciliği, 624 genç hayvan barınağı, 100 baş kuru dönem ve  60 buzağı barınağında yetiştiricilik yapılmaktadır. İşletmenin hedeflenen süt üretimi 10 bin litre laktasyon hayvan başınadır

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin ARAP;

‘‘İlimizde örnek olarak gösterilebilecek Ümranova Tarım ve Hayvancılık İşletmesine  İl Müdürlüğümüz Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında koyun keçi projesinde  % 50 hibe desteği verilmiştir. İşletmede büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık için en önemli girdi olan hammaddelerin ihtiyaç durumlarına göre üretim planlaması yaparak, kaba ve kesif yem hammaddelerini kendisi üretmektedir. Ümranova işletmesinde iyi tarım uygulamaları ve sağmal süt sığırcılığı yapıldığını ifade eden İl Müdürü Hüseyin ARAP;

 İşletmenin hem bölgemize hem de ülke ekonomisine katkılar sağlayabilecek özelliklere sahip olması beni memnun etti. Böyle işletmelerde damızlık niteliği yüksek hayvan varlıklarının bulunmasıyla nitelikli hayvan varlığımız artacaktır. Hayvancılığın hayvansal üretime katkısı öncelikle süt ve et üretimidir. İncelemelerde bulunduğum işletmelerin sayısının İlimiz genelinde artması ile Ülkemizin hayvancılık sektöründe gelişmesine katkı sağlayarak başta AB ülkeleri olmak üzere diğer ülkelerle rekabet edebilecek düzeye getirecektir.

Hayvancılık tarım sektörü içerisinde katma değer yaratma imkanı en fazla olan sektörlerden biri olup, ülke ekonomisinde önemli bir yer tutmaktadır.

Gelişmiş ülkelerde hayvancılık üretiminin toplam tarımsal üretim içindeki payı artış göstermektedir. Hayvancılığı gelişmiş olan ülkelerde üretilen sütün %90-95 modern tesislerde üretilmektedir.

Süt sığırcılığında karlılığın attırılması için, yüksek verimli hayvanların seçimi, kaliteli yem üretimi, dengeli besleme büyük önem taşımaktadır. Bu tip modern işletmelerde hayvanların bakımı, beslenmesi, aşılaması, tedavisi, sütün sağılması ve depolanması, biyo-güvenlik ve hijyen protokolleri yapılmaktadır. Sağlıklı hayvanlardan sağlıklı süt ve et üretilir. Bu şekilde hijyen ve sağlığın ön plana çıktığı işletmelere her zaman ihtiyaç vardır.

İl Müdürlüğümüz İlimiz hayvancılığına katkıda bulunan işletme yetkililerini tebrik eder İl Müdürlüğümüzce bu tür işletmelerimize her türlü teknik bilgi ve destek sağlanmaktadır ve sağlanmaya devam etmektedir’’ dedi.

 

 

 

                                                                                                     Hüseyin ARAP

                                                                                            Gıda Tarım ve Hayvancılık

                                                                                                          İl Müdürü

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: Kırsal, Kalkınma, Yatırımlarının, Desteklenmesi, Programı,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Özlü Sözler
Kuvvetli insan, kendi kendini yenen insandır


Hz. Muhammed
Anketler
Afyon'a Raylı sitem yapılmalı mı ?
Anketler
Afjet Afyonspor Ptt ligine çıkarmı ?
Arşiv
Haber Yazılımı