Haber Detayı
01 Temmuz 2017 - Cumartesi 21:31
 
“Herkes bu işi yapınca arsa fiyatları tavan yaptı, konut fiyatları da”
Konut fiyatlarının çevre kentlere göre neredeyse yüzde 50 daha yüksek olduğu Afyonkarahisar’da merkeze bağlı bazı semtlerde ev fiyatlarının 600 bin TL sınırına dayandı. Şişen fiyatların nedeni evlerin kalitesi mi, yoksa yüksek kar marjı mı? Bu soruların yanıtlarını yıllardır inşaat sektörüne hizmet vermiş M Yapı Genel Müdürü İnşaat Mühendisi Mikail Yeğit verdi. Yeğit’e göre evlerin metrekare alanları bile şişirilerek vatandaşlar kandırılıyor
EKONOMİ Haberi


Konut sayısının fazla olmasına rağmen Afyonkarahisar’da ev fiyatları yüksek bir ivmede seyir ediyor. Ancak gözünü açan vatandaş bu durum karşısında beklemeyi tercih ederek tedbirli davranıyor. Bu durum konutsatışlarının yavaşlamasına neden oldu. Afyonkarahisar’da daire fiyatları semtine göre 600 bin TL'ye kadar çıkıyor. Afyonkarahisar'da, en çok fiyat artışının yaşandığı bölgenin ise il merkezi olduğu bildirildi. Afyonkarahisar’da hizmet veren inşaat firmalarından M Yapı’nın Genel Müdürü ve İnşaat Mühendisi Mikail Yeğit konuya ilişkin Hisar Gazetesine özel uyarı niteliğinde açıklamalarda bulundu. Afyonkarahisar’da çok fazla girişimci olduğunu ifade eden Yeğit, “eline 100 bin veya 200 bin lirayı alan inşaat sektörüne girmiş. Market, manav, kasap demeden herkes bu işe hücum etmiş. İnsanlar, kar marjı yüzde 30 yüzde 40’larda olunca bu işe heves etmiş. Ben inşaat mühendisiyim, kardeşim de mimar. Aynı zamanda firma ortağıyız. Ben 6 yıl yurt dışında şantiyelerde çalıştım, kardeşim de 5 yıl çalıştı. Şantiye inşaat deneyimimiz var ama kimse bunun öneminin farkında değil. Yani bilinçli yapıldığına dikkat edilmiyor. İş yapma gayesinde olan herkes kat karşılığı bir yerle anlaşıyor. Elindeki sermayesiyle işe koyuluyor, satarsa işine devam ediyor, sistem bu şekilde yürüyor. Bir veya iki bina yapanlar işin devamını getirmek için her yere saldırır duruma gelmişler” şeklinde konuştu.

 

“Herkes bu işi yapınca arsa fiyatları tavan yaptı, konut fiyatları da”

 

İnşaat sektöründeki hızlanma arsası, olan vatandaşlara yaradı. Arz talep dengesizliği arsa fiyatlarını yükseltti. Bu yüzden artan maliyetler daire fiyatlarına yansıdı. M Yapı’nın Genel Müdürü ve İnşaat Mühendisi Mikail Yeğit bu tabloyu şöyle açıklıyor; “Örneğin Güvenevler mahallesi ve Örnekevler mahallelerinde toplam eder dairelerin yarısından fazlasını mal sahibine verir duruma gelmişler. Bu durum arsa fiyatlarını artırıyor. Normalde ederi 3 daire olan bir yer 5-6 daire ettiği için vatandaş arsa bedelini artırıyor. Bütün bunların sorumlusu elinde bir miktar parası olup bu işten anlamayan ama bu işe giren insanlardır. Sonuç; işi bilmeyen insanlar bu işe koyulduğu için kötü bir imalat ortaya çıkıyor. Daire fiyatları artıyor. Orta gelirli vatandaşın düzgün kalitede ev alması güçleşiyor. Bunun sorumlusu yetkisi olmayan bu işten anlamayan insanlara bu işleri müsaade eden devlet, arkasında da parası olan ama bu işlerde yetkili olmayan insanlar geliyor. Cebine parayı koyan, bir şirket kurup inşaat yapabiliyor. Eğitimi olmayan bir insan bile inşaat yapabilir. Ama inşaat firması kurmak için en azından firma ortaklarının inşaat mühendisi, mimar veya makine mühendisi olması şartı getirilmelidir. İnşaatın alt yapısı da çalıştırdığınız ustaların iş tecrübesi de çok önemli. Bizim çalıştırdığımız ustalar İskenderun Demir Çelik fabrikasının inşasında bizzat görev almış kişiler. Maalesef eline keseri alan herkes ustayım diye çıkıyor. Mühendis ile usta aynı dili konuşabilmeli, örneğin demirin nasıl korunması gerektiği bilinmeli ama Afyonkarahisar’da bunu bilen çok fazla müteahhit ve usta yok” dedi. “İnsanlar işin makyajında” diyerek önemli bir konunun altını çizen Yeğit, popüler olan ne varsa göz boyamak için her dairede kullanıldığını ifade etti. Yeğit; “odalarda duvar kâğıdı ve ışık bandı var. Bu görsel olarak vatandaşı kandırmanın en kolay yolu… Salona girdiği zaman vatandaş bundan etkileniyor. Oysa işin alt yapısına bakıldığı zaman ve kontrol edildiği zaman o kadar çok hata var ki, bunu ne yapan müteahhit farkında ne de satın alan vatandaş. Doğal olarak kalitesiz yapılaşma devam ediyor” ifadelerini kullandı.  

 

“Metrekaresi şişirilmiş dairelere kanmayın”

 

İnşaat sektöründe yıllarca hizmet veren Mikail Yeğit 2011 yılından itibaren de konut işine girdiklerini anlattı. Sektörde bazı meslektaşlarının yaptığı usulsüzlüklerin altını çizen Yeğit, vatandaşların kandırıldığını öne sürdü. Yeğit; “örneğin Güvenevler mahallesinde yaptığımız bir iş var. 4+1 daire, net alanı135 metrekare civarında. Ancak bu durum bazı müteahhitlerde çok farklı… Sözünü ettiğim o insanlar bu daireyi satmaya kalksa200 metrekare diye satmaya kalkarlar. Diyorlar ki mesela net alanı135 metrekare olan bir daireye havalandırma boşluğunu, bodrum kattaki kileri dahil ekleyerek, merdiveni ikiye bölüyorlar, balkonları ekliyorlar, kafalarından da bir10 metreekleyerek200 metrediyorlar o daireye. Hâlbuki dairenin yaşanılabilir alanı135 metrekare. Benim sözünü ettiğim135 metrekarelik o dairenin fiyatı 240 bin lira. Ancak aynı bölgede bizim 4+1 135 metrekare alanı olan dairenin standartları aynı olan 3+1 110 metrekare olan daire 250 bin liraya satılıyor. Bu da neden oluyor? Afyonkarahisar’daki “şundan daire aldım” geleneğinden oluyor. O gelenek bozulmadan devam ediyor. Onlar da istediği fiyattan daire satmaya devam ediyorlar. Ev alacak vatandaşlar müteahhidin doğru söyleyip söylemediğine emin olmak için mimari projenin kapağına bakabilir. Dairenin net metre kare alanı burada açık bir şekilde yazıyor. Ama müteahhit bunu gösterir mi açıkçası bunu bilemiyorum” şeklinde konuşarak vatandaşları uyardı. 

 

“Şişirilen fiyatlar satışları düşürdü”

 

Yükselen fiyatlar nedeniyle vatandaşların konut alımına sıcak bakmadığını belirten Yeğit; “şu anda satışlar düşük, vatandaşlar bu konuda bilinçlendi. Bir balon var ortada. Bu balon arsa fiyatları, rakamlar çok yükseldi. Şehir merkezinde 600 bin liraya kadar daire satılıyor. Bunu alanlar da var. Bu durum diğer mahallelere de yansıdı. Vatandaşlar bu nedenle bir beklenti içine girdi, sektörde durgunluk başladı. Bu yüzden konut stoku oluştu. Kredi faizlerinin ise bu duruma etkisi çok az. Bizim yaptığımız iki ayrı proje var. Biri Güvenevler mahallesinde, diğeri Erenler Köyünde. Erenlerdeki dairelerimiz apart tarzında 1+1 eşyalı olarak, o bölgeye hizmet edecek şekilde mimarisi oluşturuldu. Güvenevler mahallesinde ise daha büyük yaşamasına olanak sağlayacak daireler yapıyoruz” dedi.

Kaynak: (AHG) - Afyon Hisar Gazetesi Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: “Herkes, bu, işi, yapınca, arsa, fiyatları, tavan, yaptı,, konut, fiyatları, da”,
Haber Videosu
Yorumlar
Bizim Gazete
2.Lig Beyaz Grup
Afyon Nöbetçi Eczaneler
Afyonkarahisar Merkez Nöbetçi Eczaneleri
Anketler
Afyon Voleybol takımı Efeler ligine çıkarmı ?
Arşiv
Haber Yazılımı