Haber Detayı
27 Kasım 2018 - Salı 16:53
 
BİLİRKİŞİLİK VE KONKORDATO KOMİSERLİĞİ EĞİTİMİ KATILIM BELGESİ DAĞITIM TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Afyon Kocatepe Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (AKÜSEM) bünyesinde açılan “Bilirkişilik Temel Eğitimi ile Mali ve Hukuki Yönleriyle Konkordato Komiserliği Eğitimi”ne katılan kursiyerlere belgeleri düzenlenen törenle verildi.
EĞİTİM Haberi


Hukuk Fakültesinde gerçekleştirilen törene Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Afyonkarahisar Barosu Başkanı Turgay Şahin, Afyonkarahisar Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) Odası Başkanı Kadir Arık,  AKÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Karakaş ve Prof. Dr. İsa Sağbaş, Hukuk Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Hasan Hüseyin Bayraklı, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tuğrul Kandemir ile AKÜSEM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ersan Mertgenç ve kurs sonunda belge almaya hak kazanan kursiyerler katıldı.

 

AKÜSEM üniversitedeki en genç merkez

Törende ilk konuşmayı yapan AKÜSEM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ersan Mertgenç, AKÜSEM’in üniversitedeki en genç uygulama ve araştırma merkezi olduğunu kaydederek, “Hedefimiz sanayi ve yöre halkıyla buluşmada üniversitemizin ilk akla gelen bir birimi olabilmektir. Kuruluşumuzdan bugüne geçen 9 aylık süreçte 5 farklı eğitim programında 20 gruba eğitim düzenlenmiştir. Önümüzdeki süreçte ise Bilirkişilik Daire Başkanlığından aldığımız yetki ile merkezimiz bünyesinde düzenlediğimiz eğitim programları devam edecektir. Bununla beraber uzlaştırmacı ve arabuluculuk eğitimleri için de yetki talep dosyalarımız ilgili daire başkanlıklarında yer alıyor, bağımsız denetçiler için sürekli eğitim talep dosyamız da Kamu Gözetim Kurumunda bulunmaktadır” diye konuştu.

 

Birçok geleneksel meslek ortadan kalkmış durumda

Afyonkarahisar Barosu Başkanı Turgay Şahin ise 21. yüzyılın bütün ilişkileri değiştirdiği gibi geleneksel yapıları da yıkarak yerine global ve tasarlanmış yeni yapıları getirdiğini ifade etti. Bu değişimin etkisinin hissedildiğine vurgu yapan Şahin, “Özellikle ben kendi adıma, meslek kuruluşum adına bu değişimi iliklerime kadar hissediyorum. Birçok geleneksel meslek ortadan kalkmış durumda ya da kalkmak üzere. Birçokları ise uyarlanmış haliyle hayatlarını sürdürmeye çalışıyor” dedi. Şahin,  yaşanan değişim ile birlikte insanların yaşamlarına yeni kavramların girdiğin belirterek, “Hayatımıza yeni kavramlar girdi. Hayatımıza sürekli eğitim ya da yaşam boyu eğitim gibi konular girdi. Bunlar heyecan verici şeyler ama aynı zamanda tedirgin edici ve endişeye sevk edici” ifadelerini kullandı. Günümüzde insanların aldığı diplomaların ömür boyu işlerine yaramadığına dikkat çeken Şahin,  “Çünkü artık aldığımız diplomalar ömür boyu işimize yaramıyor. Artık her mesleğin tabii olduğu mevzuatlar değişiyor hem de günümüz şartları değişiyor. Hukuk ise bu dallar içerisinde en canlı olanı ve değişime en açık olanı” diye konuştu.

 

Kurumlar arası işbirliğinin gelişmesini sağlamak temel amaç

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak ise AKÜSEM’in belli konulara ilişkin sertifikasyon programları yapma hak ve yetkisine sahip olduğunu belirterek, “Ulusal ve uluslararası standartlara uygun olarak bu alanlarda her türlü belgelendirme, uluslararası ilgili standartlara uygun personel belgelendirme, danışmanlık hizmeti, seminerler, çalıştaylar, konferanslar, kongreler, alan araştırmaları, uygun sınavı sağlamak amacıyla meslek standartlarını geliştirmeye yönelik çalışmaları düzenlemek ile üniversitenin kamu, özel sektör ve uluslararası kuruluşlar ile işbirliğinin gelişmesini sağlamak merkezimizin amaçları arasında yer almaktadır” şeklinde konuştu. AKÜ’de görev yapan akademik personelin sahip olduğu bilgi ve deneyimlerin AKÜSEM sayesinde artacağını dile getiren Solak şöyle konuştu:

 

“AKÜSEM ile İŞ-KUR Müdürlüğü, Afyonkarahisar Barosu ve SMMM Odası ile eğitim yönünden protokoller yapıldı. Yine üniversitemiz genelinde Afyonkarahisar Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile protokollerimiz yapıldı ki onlarla da önümüzdeki günlerde bazı çalışmaları paylaşacağız ve kamuoyuna duyuracağız. Merkezin kuruluşundan günümüze İŞ-KUR İl Müdürlüğü ile yapılan protokoller kapsamında 14 grup uygulamalı girişimcilik eğitimi, 3 grup bilirkişilik eğitimi, 1 grup iş güvenliği personel eğitimi, 1 grup sosyal bilimlerde uygulamalı programlar eğitimi, 1 grup mali ve hukuki boyutuyla konkordato komiserliği eğitimi almıştır. Bu eğitimler ile yaklaşık 380 belge kursiyerlerimize teslim edilmiştir. Bilirkişi Daire Başkanlığından alınan 3 yıllık yetki ile bilirkişilik temel eğitimi verilmeye devam edilecektir.”

 

Konuşmaların ardından eğitimlere katılan kursiyerlere belgeleri verildi.

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: BİLİRKİŞİLİK, VE, KONKORDATO, KOMİSERLİĞİ, EĞİTİMİ, KATILIM, BELGESİ, DAĞITIM, TÖRENİ, GERÇEKLEŞTİRİLDİ,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
Afyon Kocatepe Üniversitesi Kayıtlara Başladı !!
AFYONLU BAŞARILI ÖĞRENCİLER, TOBB ETÜ’YÜ ZİYARET ETTİ
NEFS’İN DEĞİL NEFESİN - Muhammed Rıdvan SADIKOĞLU
MUHTEŞEMSİN AKÜ !! Hukuk'ta Türkiye’de üçüncü !!
HAYIRLI OLSUN !! AKÜ İLE PTT ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI
ÖĞRENCİLER MASAL PARKI VE AKARÇAY'I GEZDİLER
Çöpe Atılan Ders Kitapları Yüzünden 300 Bin Ağaç Kesiliyor (HER YIL)
Zeka Testi Nasıl Yapılır ?
Muhammed Rıdvan SADIKOĞLU - "Ömrümün Besmelesi"
ŞEHİT GÖKHAN OSMAN KARADUMAN KÜTÜPHANESİ’NE KİTAPLARINIZI BEKLİYORUZ !!
SEN DE OKU İLE OKUMA MUTLULUĞU
ÖZEL BAHÇEŞEHİR UĞUR OKULLARI ÖĞRETMENLERİNDEN AEV’E SMS DESTEĞİ
İstanbul’daki Proje Yarışmasına Afyonkarahisar damgası
Ankara Kız Öğrenci Yurdu
Çayırbağ İlkokulu akıl zeka oyunları sınıfı açıldı !!
Muhammed Rıdvan SADIKOĞLU - HER İMKÂN İMTİHANDIR
"ÇOCUKLARIN DÜNYALARINA DOKUNMAK İSTEDİK"
Veri Analitiği Kolay Analiz Sağlar
AFYON'DA MESLEKİ YETERLİLİK SINAVI YAPILDI
ÇOBANLAR’A GÖNÜLÜLÜK HAREKETİ
AYŞEGÜL ARSOY İLKOKULU’NDA OKUMA BAYRAMI
TOKMAN: SONUÇTAN MEMNUNUZ
ÇAĞIN ŞİFRELERİ - Muhammed Rıdvan SADIKOĞLU
DEV PROJENİN SINAVI YAPILDI
7. Ufka Yolculuk Afyon İl Ödülleri Verildi
YILIN İLK UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ BAŞLADI
YERYÜZÜNÜN HAKKINI VERMEDEN GÖKYÜZÜNE EL AÇMAK!
EĞİTİM KURUMLARINA YÖNETİCİ SEÇME SINAVINA HAZIRLIK DENEME SINAVI
KALBİMİZİN TERAZİSİ BOZULDU ! Muhammed Rıdvan Sadıkoğlu
2. Afyonkarahisar Kitap Fuarı
“O” BİLE “BİLMİYORUM” DEMİŞTİ
EĞİTİM BİR-SEN ŞUHUT İŞYERİ TEMSİLCİLERİ EĞİTİMİ
Ulusal Gazeteler
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Anketler
Afyonkarahisar'da yaşamaktan mutlu musunuz?
Özlü Sözler
Fikir sahibi olmaya,mal sahibi olmaktan fazla ihtiyaç duyacağımız gün gerçek zenginliğin sırrını bulacağız.


PEYAMİ SAFA
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv
Sanal Basın Üyesiyiz

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı