Haber Detayı
28 Mayıs 2017 - Pazar 00:26
 
BAŞKAN'DAN İSTANBUL’UN FETHİNİN 564.YILI MESAJI
AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven, İstanbul’un Fethinin, Avrupa’da Endülüs’ten sonra yeniden İslam sancağının, Attila’dan sonra yeniden Türk bayrağının dalgalanması manasına geldiğini belirti.
RESMİ İLAN Haberi


AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven, İstanbul’un Fethinin, Avrupa’da Endülüs’ten sonra yeniden İslam sancağının, Attila’dan sonra yeniden Türk bayrağının dalgalanması manasına geldiğini belirti. Yurdunuseven, İstanbul’un Fethinin 564. Yıldönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul’un Fethinin dünyanın en büyük medeniyetlerinden biri olan Osmanlı’nın dünyaya hakimiyetinin kapısını araladığını ifade etti. Yurdunuseven mesajında şunları kaydetti:

“Tarih boyunca nice büyük zaferlere imza atan aziz milletimizin en önemli adımlarından birisi de İstanbul’un Fethidir. Dünya Medeniyetinin eşsiz şehirlerinden biri olan İstanbul Fethin büyük komutanı ‘Ya ben İstanbul’u alırım ya da İstanbul beni’ diyen Fatih Sultan Mehmet tarafından 29 Mayıs 1453’te kazanılan büyük zaferle Türk Milletine emanet edilmiştir. Bu gün ‘Bir gün İstanbul mutlaka fethedilecektir, onu fethedecek kumandan ne güzel bir kumandan ve onun ordusu ne güzel bir ordudur’ müjdesini veren kâinatın Efendisi Hz. Peygamberimiz’ in bir mucizesinin de tahakkuk ettiği gündür. Bu kutlu fetih Dünya tarihinde de en anlamlı hadiseler arasındadır. Fethin mimari Peygamberimizin methine mazhar olmuş Fatih Sultan Mehmet han askeri dehası, eşsiz savaş stratejisi ve fetih sonrası adil ve hoşgörülü yöntem anlayışıyla farklı din, dil ve ırktan oluşan toplulukların barış içinde birlikte yaşamalarına imkân sağlayarak da dünyanın en büyük liderleri arasında yer almıştır. İstanbul’un Fethi milli tarihimiz için önemli olduğu kadar, dünya tarihi içinde bir dönüm noktasını teşkil etmektedir. İstanbul’un fethi, yalnızca askeri bir zafer değil, tarihin akışını ve dünyada pek çok dengeyi değiştiren, bir çağ kapatıp yeni bir çağ açan ‘Peygamber Müjdesi’ olarak nitelendirilen bir zaferdir. Başta Fatih Sultan Mehmet Han olmak üzere, bize dünyanın en güzel şehrini emanet eden ecdadımızı rahmet ve şükranla yad ediyor, İstanbul’un fethinin 564. yılını kutluyorum.”

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: BAŞKAN'DAN, İSTANBUL’UN, FETHİNİN, 564.YILI, MESAJI,
Haber Videosu
Yorumlar
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Özlü Sözler
Gazabını yutucu, sır saklayıcı, ayıp örtücü ol…


Hacı Bektaşı Veli
Anketler
Afyon'a Raylı sitem yapılmalı mı ?
Anketler
Afjet Afyonspor Ptt ligine çıkarmı ?
Arşiv
Haber Yazılımı