Haber Detayı
29 Haziran 2016 - Çarşamba 18:00
 
Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü, Basın Bülteni yayınladı
Toplumsal yardımlaşma ve dayanışma duygularının daha da güçlendiği, milli ve dini duyguların, inançların, örf ve adetlerin uygulanıp sergilendiği, millet olma şuurunun idrak edildiği bu günlerde, karayolları üzerindeki trafik yoğunluğu artış göstermekte ve trafikte istenmeyen durumlar ortaya çıkabilmektedir.
RESMİ İLAN Haberi


Toplumsal yardımlaşma ve dayanışma duygularının daha da güçlendiği, milli ve dini duyguların, inançların, örf ve adetlerin uygulanıp sergilendiği, millet olma şuurunun idrak edildiği bu günlerde, karayolları üzerindeki trafik yoğunluğu artış göstermekte ve trafikte istenmeyen durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Bu nedenle, kutlanacak olan Ramazan Bayramı tatili süresince, tatil öncesi ve sonrasında vatandaşlarımızın güvenli bir şekilde seyahat etmelerini, huzurlu ve güven içerisinde bayramlarını geçirmelerini sağlamak amacıyla, alınan tedbirlere ilave olarak İlimiz Polis Sorumluluk Bölgesinde alınacak tedbirler aşağıda belirtilmiştir.

1- TRAFİK AÇISINDAN ALINACAK TEDBİRLER:

Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ile (4) İstasyon Amirliğinde,
(12) ekip denetleme ekibi
(5) Radar Ekibi
(4) Özdilek Kavşağı Trafik tanzim Ekibi olmak üzere toplam (21) ekip,

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünde;
(4) Ekip Rütbeli personel
(9) Ekip Denetleme ekibi
(1) Ekip Sivil Denetleme ekibi
(1) Radar Ekibi olmak üzere toplam (15) ekip görev başında olacaktır.
 

             -Tatil süresince trafik denetiminde görevli personel dışında Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü, Trafik Tescil Şube Müdürlüğü, Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü büro hizmetlerinde görevli personel ve gerektiğinde genel hizmet personeli de,  karayollarımızın kavşak ve geçiş noktalarında trafiğin tanzimi ve denetiminde görevlendirilecektir.

-Her yıl tatilin başlangıç ve bitiş günlerinde Özdilek Kavşağında yaşanan trafik yoğunluğunu azaltabilmek için alınacak önlemlerin belirlenmesi amacıyla Valilik koordinesinde toplantı yapılarak alınabilecek ilave trafik tedbirleri ve tercihli transit alternatif yollar belirlenmiştir. Yapılacak işaretlemelerle isteyen sürücüler tercihli transit alternatif yollara yönlendirilecektir. Alınan tüm önlemlere rağmen Özdilek Kavşağında ve çevre yolunda yaşanması muhtemel yoğunluklar için ilave ekipler görevlendirilmiştir.

-Sivil ihbarlı denetimlerde görevlendirilecek personelimiz, kazaların oluşmasına neden olan hatalı sollama, kırmızı ışık ihlali, araç kullanırken cep telefonu kullanımı vb. kural ihlallerinin tespitini yaparak, güzergâh üzerindeki çevirme ekiplerine bildirecek ve bu ekiplerce de gerekli cezai işlemler uygulanacaktır. Böylece kural hatalarından meydana gelebilecek olumsuzlukların önüne geçilmesi veya minimuma indirilmesi sağlanacaktır.

-Takviye personel görevlendirilmesi yapılarak terminallerde ve karayolu güzergâhında yolcu taşımacılığı yapan araçlar ve sürücülerin takograf, yetki belgesi, Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası, Fenni Muayenesi, sürücü belgesi ile sürücünün alkollü olup olmadığı kontrol edilecektir.

-Trafik kazalarına sebep olan kural ihlalleri incelendiğinde, bu kazaların önemli bir bölümünün hız ihlali, hatalı sollama, yakın takip, yorgunluk, çalışma ve dinlenme süresi ihlali gibi nedenlerden meydana geldiği görülmekte olup, bu ihlallerin önlenmesine yönelik denetimlere ağırlık verilecektir.

-Radarlı hız tespit ekipleri özellikle hızdan kaynaklanan kazaların yoğunlaştığı bölgelerde seyir halinde bulanacaklar. Araç durdurmanın mümkün olmadığı veya risk oluşturduğu durumlarda denetimler, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 116’ncı maddesine istinaden ihlalde bulunanların araç tescil plakasına göre cezai işlem uygulanmak suretiyle çevirme ekibi bulundurulmaksızın gerçekleştirilecektir.

-Özellikle gün batımı ve sabaha karşı yorgun ve uykusuz araç kullandığı tespit edilen sürücüler uyarılacak, araçlarından inmeleri gerekiyorsa güzergah üzerindeki trafik kuruluşlarımız da dahil olmak üzere müsait yerlerde dinlenmeleri sağlanacak, bu süreçte aracın teknik şartlara uygunluğuna, belge ve plakalarının araç üzerinde ve uygun durumda olup olmadığına, sürücünün gerekli belgelerinin bulunup bulunmadığına yönelik gerekli kontrollerimiz yapılırken, hareket ederek kan dolaşımı normale dönen sürücünün uyku ve yorgunluğunun bir nebze de olsa giderilmesi sağlanacaktır.

-Şehiriçi trafik yoğunluğunun artacağı düşünülen günlerde önemli kavşaklarda, çarşı merkezleriyle büyük alış veriş merkezleri civarında gerekli trafik tedbirleri planlanarak uygulanacaktır. Ayrıca Arefe ve Bayram günlerinde vatandaşlarımızın yoğun olarak ziyarette bulunacakları şehitlik ve mezarlıklar civarında gerekli trafik tedbirleri alınacaktır.

-Güzergâh üzerinde yapılan trafik kontrolünde araçlarda teknik yönden herhangi bir eksikliğin bulunup bulunmadığı titizlikle kontrol edilecektir. Ayrıca, Karayolu güzergâhlarında ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına ait müşterek yol kenarı denetim istasyonlarında da otobüs ve minibüsler üzerindeki denetimlere ağırlık verilecektir.

-Dinlenme tesislerinde sürücülerin araç kullanırken dikkatli olmaları ve trafik kurallarına uymaları yönünde hatırlatıcı sesli anonslar yapılması sağlanacaktır.

-Meydana gelebilecek yol kapanmasına seri bir şekilde müdahale edilebilmesi için Şoförler ve Otomobilciler Odalarına ve özel kuruluşlara ait olan vinç ve kurtarma araçlarının Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünde hazır bulundurulması talep edilecektir.

2-ASAYİŞ AÇISINDAN ALINACAK TEDBİRLER:

-İl Merkezinde yaya devriye ve ekip hizmetlerini yürütmek üzere resmi ve sivil personelimiz görevlendirilmiştir.

-Çocuklarla ilgili kayıp müracaatı veya kayıp bilgisi alınması durumunda gerekli işlemler ivedilikle yerine getirilecektir.

-Mezarlıklar Bayram tatili süresince yoğun olarak ziyaret edileceğinden mezarlıklarda gerekli güvenlik önlemleri alınacaktır.

-Alışveriş merkezleri, pazar yerleri ve mağazalar gibi bayram öncesi halkımızın yoğun olarak bulunduğu bölgelerde, kapkaç, yankesicilik ve dolandırıcılık olaylarının önlenmesi amacıyla yaya/ motorize ekipler ile resmi devriyelerin sayısı artırılarak denetim ve kontroller sıklaştırılacaktır.

-Seyyar satıcı, bohçacı, falcı, dilencileri kesinlikle evinize almayınız. Apartmanınıza giren veya civarda gördüğünüz bu tip kimseleri veya yabancı şahısları 155 Polis İmdat hattına bildirmeniz halinde gerekli müdahaleler yapılacaktır.

-Vatandaşlarımızın bayram ziyareti ve tatil amacıyla ikametlerinden ayrılacak olmaları ve işyerlerinin uzun süre kapalı olacağından, evden ve işyerinden hırsızlık olaylarının artabileceği değerlendirilerek önleyici ek tedbirler alınacaktır.

-Dolandırıcıların sermayesi dilidir. Kimsenin sizin dalgınlığınızdan istifade ederek hile ve oyunlarla para veya eşyalarınızı almasına, mukaveleler veya senetler imzalatmasına müsaade etmeyiniz. Bu gibi durumlarla karşılaşırsanız tereddüt etmeden “155 Polis İmdat hattına” bildirmeniz halinde mağduriyetlerin önlenmesi sağlanabilir.

-Yolcu kapasitesi artacağından gar ve terminallerimiz devriye ekipleri ile takviye edilecektir.

-Bayram ziyaretleri nedeniyle toplu taşıma araçlarında ve duraklarındaki yoğunluk dikkate alınarak bu gibi yerlerdeki kontroller artırılacaktır.

-Meydana gelebilecek olayların önlenebilmesi veya vatandaşlarımızın huzurunu bozucu davranışların men edilebilmesi ve aranan kişilerin yakalanması amacıyla umuma açık istirahat ve eğlence yerlerine yapılan denetimler arttırılacaktır.

-Bayram tatili boyunca da vatandaşlarımızın “155 Polis İmdat” hattına yapacakları ihbarlar doğrultusunda ekiplerimiz tarafından anında gerekli müdahaleler yapılacaktır.

-Halkımızın ihbar, istek ve şikayetlerinin değerlendirilmesinde ve takibinde gerekli hassasiyet gösterilecek, toplumun desteğinin sağlanmasına yönelik çalışmalar yapılacaktır.

-Muhabere Elektronik ve Şube Müdürlüğümüzce MOBESE ve araç takip sistemi vasıtasıyla  gerekli izlemeler yapılarak ekipler yönlendirilecektir.

-Ayrıca, İl Emniyet Müdürlüğü olarak vatandaşlarımızın Ramazan Bayramını kutlar, sağlık ve mutluluklar dileriz.

 


İbrahim ÖZEL
İl Emniyet Müdürü
1.Sınıf Emniyet Müdürü

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: Afyonkarahisar, İl, Emniyet, Müdürlüğü,, Basın, Bülteni, yayınladı,
Haber Videosu
Yorumlar
Bizim Gazete
2.Lig Beyaz Grup
Afyon Nöbetçi Eczaneler
Afyonkarahisar Merkez Nöbetçi Eczaneleri
Özlü Sözler
Amaç, sevgi uğruna ölmek değil, uğrunda ölünecek sevgi bulmaktır.


Shakespeare
Alıntı Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
43
0
3
7
12
22
2
Sivasspor
42
0
3
6
12
21
3
Trabzonspor
41
0
3
5
12
20
4
Alanyaspor
39
0
4
6
11
21
5
Galatasaray
39
0
4
6
11
21
6
Fenerbahçe
38
0
6
5
11
22
7
Beşiktaş
36
0
8
3
11
22
8
Göztepe
33
0
6
6
9
21
9
Gaziantep FK
27
0
8
6
7
21
10
Denizlispor
24
0
10
6
6
22
11
Çaykur Rizespor
24
0
10
3
7
20
12
Yeni Malatyaspor
24
0
8
6
6
20
13
Gençlerbirliği
21
0
10
6
5
21
14
Konyaspor
20
0
10
8
4
22
15
MKE Ankaragücü
20
0
10
8
4
22
16
Antalyaspor
19
0
10
7
4
21
17
Kasımpaşa
16
0
13
4
4
21
18
Kayserispor
15
0
13
6
3
22
Bir Hadis
İslâm, güzel ahlâktır.


MEVLANA (R.A)
Arşiv
Haber Yazılımı