Haber Detayı
09 Eylül 2017 - Cumartesi 13:10
 
Afyonkarahisar çocuk kulübü ile tanıştı
Afyonkarahisar’da ilk açılan Özdilek Çocuk Kulübü’nün Müdürü Ayşe Aktuğ, ilk ve ortaokul öğrencilerine sosyalleşmeden, doğayı tanıma, tam ve etkili öğrenmeden zeka testine kadar bir çok alanda hizmet verdiklerini belirtti
ÇOCUK Haberi


Afyonkarahisar’da ilk açılan Özdilek Çocuk Kulübü’nün Müdürü Ayşe Aktuğ, ilk ve ortaokul öğrencilerine sosyalleşmeden, doğayı tanıma, tam ve etkili öğrenmeden zeka testine kadar bir çok alanda hizmet verdiklerini belirtti

 

Özdilek Çocuk Kulübü Müdürü, Okul Öncesi Öğretmeni Ayşe Aktuğ, Afyonkarahisar’da bir  ilk olan çocuk kulübünün verdiği hizmetleri anlattı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olarak kurulan Özdilek Çocuk Kulübü’nde çocukların eğitiminin oyun içinde planlı ve sistemli bir şekilde gerçekleştirildiğini belirten öğretmen Aktuğ, Afyonkarahisar’da ilk kez faaliyete geçen Özdilek Çocuk Kulübü’nde çocukların oyun oynarken, toplumsal ilişkilerde kurallara uymayı, paylaşmayı, sorumluluk almayı ve işbirliği yapmayı öğrendiklerini belirtti.

 

Özdilek Çocuk Kulübü’nde çocukların evde sadece anne-baba veya kardeşler ile kazanılamayacak bir özellik olan arkadaşlık kurmayı ve sürdürmeyi öğrendiklerini, belirten Okul Öncesi Öğretmeni Ayşe Aktuğ, amaçlanan eğitimin gerçekleştirilebilmesi için çocukların rahatlıkla hareket edebilecekleri genişlikte, kendi ihtiyaçlarını mümkün olduğunca yardımsız karşılayabilecekleri güvenlikte ve eğitim programlarının istenildiği gibi uygulanabilmesine fırsat verecek mekanda hizmet verdiklerini vurguladı. 

 

AKLIN VE BİLİMİN IŞIĞINDA EĞİTİM

 

Uydukent, Yeşilyurt Mahallesi 1752 sokak, no 35’te hizmet veren Özdilek Çocuk Kulübü’nün, ilk ve ortaokul öğrencilerinin tüm gelişim alanlarında gelişimini destekleyen, sosyal kültürel faaliyetler yapan, ödev yapımına yer veren, oldukça güvenli ve öğretici kurumsal bir kuruluş olduğunun altını çizen Okul Öncesi Öğretmeni Ayşe Aktuğ, okulda her birisi deneyimli öğretmenlerle hizmet verdiklerini kaydetti.

 

Amaçladıkları değerler eğitimi hakkında da detaylı bilgiler veren Okul Öncesi Öğretmeni Ayşe Aktuğ, şunları aktardı: “Aklın ve bilimin ışığında ilerlemek. Özverili,çalışkan,gelişime açık,etik,çözüm odaklı, donanımlı ve  nitelikli bir kadro ile çalışmak. İnsan ilişkilerinde adil, güvenli, açık iletişim ve empatik yaklaşımı esas almak. Eğitimin sürekliliği ilkesini gerçekleştirmek. Olumlu kurum iklimi yaratmak. Tam öğrenmeyi gerçekleştirmek. Akademik başarı ile birlikte bilim,kültür,sanat ve spor alanlarında başarılı bireyler yetiştirmek. Öğrencilerimizin bireyselliğini önemsemek. 'İnsan yedisinde ne ise yetmişinde de odur' felsefesini esas alarak çalışma bilinci oturmuş bireyler yetiştirmek.”

 

KULÜPTE ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER YER ALIYOR

 

Özdilek Çocuk Kulübü’nde sanat atölyesi, hareket atölyesi, zeka atölyesi, bilim etkinlikleri, psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetleri, ödev yapımı bulunduğuna yer veren Müdür Ayşe Aktuğ, öğrencilere yemek ve servis olanağı da sağladıklarını söyledi.

 

Özdilek Çocuk Kulübü’nde yer alan sanat atölyesinde yapılan çalışmalar hakkında da bilgiler aktaran Aktuğ, “Kurumumuz bünyesinde bulunan atölyemizde seramik, vitray, tual, ebru gibi çalışmalarla çocuklarımızın ince motor kas gelişimini sağlayarak, görsel algı ve yaratıcı düşünmelerine olanak tanıyoruz” dedi.

 

ÇOCUKLAR ZEKA ATÖLYESİNİ ÇOK SEVECEK

Ayşe Aktuğ, zeka atölyesinde yapılan çalışmalarla ilgili olarak da şu bilgileri paylaştı:

“Stratejik düşünme, zamanında karar verme, sabırlı olma, grup ile hareket etme, saygı duyma, analitik düşünme, mantık yürütme, gözlem yapma, problem çözme gibi kazanımları sağlayan; sadece materyal ile değil, kağıt-kalem ile de toplama, çıkarma, çarpma gibi konularda da pratik yapmaya olanak sağlayan atölyemizdir.”

 

HAYAL GÜCÜ VE BEDEN KULLANIMI İÇİN HAREKET ATÖLYESİ

 

Hareket atölyesinde yapılan çalışmalar hakkında da bilgiler paylaşan Ayşe Aktuğ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çocuklara bedenin yapısını tanıtmak gündelik hayatta gerçekleştirdikleri hareketlere farklı gözle bakmalarını sağlamak için tasarlanmıştır. Kendine güven geliştirme, hayal gücünü kullanma, duyulara odaklanma, beden dili ve fiziksel interaksiyon (etkileşim) atölyenin belli başlı konularıdır. Atölye tanıtım ve anlatı ile başlar hareket prensipleri ile ilgili alıştırmalarla devam eder. Hayal gücü ve beden kullanımına yönelik oyunlar oynanır. Ayrıca kuruluşumuzun geniş yeşil alanı da çocuklarımıza doğa ortamını sunmaktadır. Ekoloji çalışmaları ile toprağa dokunmalarının yanı sıra bitkileri tanımalarına bir canlının büyüme ve gelişmesini gözlemlemelerine olanak tanıyoruz.

 

ÖDEV YAPIMI İLE TAM ÖĞRENMEYİ SAĞLIYORUZ

 

Özdilek Çocuk Kulübü Müdürü Aktuğ, ödev yapımı çalışmalarını anlatırken, “Yalnızca ödevini bitirme değil, tam öğrenmeyi sağlıyoruz. Anlatılan konuyu ezbere bilen değil, öğretileni kullanabilen nesiller yetiştirmeyi hedefliyoruz” dedi. Aktuğ, psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin de dikkat geliştirme çalışmaları, dikkat dağınıklığı, hiperaktivite, WISC-R zeka testi gibi uygulamaları kapsadığını sözlerine ekledi.

Kaynak: (AKG) - Afyon Kurtuluş Gazetesi Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: Afyonkarahisar, çocuk, kulübü, ile, tanıştı,
Haber Videosu
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Bizim Gazete
2.Lig Beyaz Grup
Afyon Nöbetçi Eczaneler
Afyonkarahisar Merkez Nöbetçi Eczaneleri
Alıntı Yazarlar
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
46
0
3
7
13
23
2
Trabzonspor
45
0
3
6
13
22
3
Galatasaray
45
0
4
6
13
23
4
Sivasspor
45
0
4
6
13
23
5
Alanyaspor
39
0
6
6
11
23
6
Fenerbahçe
38
0
7
5
11
23
7
Beşiktaş
37
0
8
4
11
23
8
Göztepe
34
0
6
7
9
22
9
Gaziantep FK
31
0
8
7
8
23
10
Gençlerbirliği
27
0
10
6
7
23
11
Antalyaspor
25
0
10
7
6
23
12
Yeni Malatyaspor
24
0
10
6
6
22
13
Denizlispor
24
0
11
6
6
23
14
Çaykur Rizespor
24
0
12
3
7
22
15
Konyaspor
21
0
10
9
4
23
16
MKE Ankaragücü
20
0
11
8
4
23
17
Kasımpaşa
19
0
14
4
5
23
18
Kayserispor
16
0
13
7
3
23
Arşiv
Haber Yazılımı