81 İl Valiliğine “Tedbirlerin Gözden Geçirilmesi“ genelgesi

İçişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni kararlar ardından 81 İl Valiliğine “Tedbirlerin Gözden Geçirilmesi“ konulu genelge gönderdi


81 İl Valiliğine “Tedbirlerin Gözden Geçirilmesi“ genelgesi

İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri göz önünde bulundurularak 29 Mart 2021 günü toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Tedbirlerin Gözden Geçirilmesi“ konulu genelge gönderdi.

İçişleri Bakanlığı valiliklere COVID-19 tedbirleri kapsamında “Tedbirlerin Gözden Geçirilmesi” konulu genelge gönderdi.

Genelgeye göre, COVID-19 bakımından düşük ve orta riskli illerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması 21.00-05.00 saatleri arasında uygulanacak.

COVID-19 bakımından yüksek riskli illerde kısıtlamalar Cuma 21.00-Cumartesi 05.00, Cumartesi 21.00-pazartesi 05.00 saatleri arasında uygulanacak.

COVID-19 bakımından çok yüksek riskli illerde sokağa çıkma kısıtlaması uma 21.00’de başlayıp pazartesi 05.00’te bitecek şekilde uygulanacak.

Marketler 10.00-17.00 arası açık olacak
Sokağa çıkma kısıtlamasının program biçimine göre Cumartesi ve/ ya da Piyasa günü market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve çiçekçiler 10.00-17.00 saatleri arasında açık olacak. Yine belirti edilen vakit amacıylade marketler, bakkallar, manavlar, kasaplar, kuruyemişçiler ve çiçekçiler telefonla ya da çevrimiçi olarak aldıkları siparişleri teslim edebilecek

Cumartesi/ Piyasa günü ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/ya da unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin yalnızca ekmek satan bayileri açık olacak.

Lokanta/restoran, pastane ve tatlıcı tipi işyerleri Cumartesi ve/ ya da Piyasa günü 10.00-20.00 saatleri arasında paket servis faaliyetlerine devam edebilecek.
Online sipariş firmaları da Cumartesi ve / ya da Piyasa günü 10.00-24.00 saatleri arasında siparişleri teslim edebilecek.

Lokantalar hafta içi 19.00’a kadar açık
Tüm risk gruplarında yeme-içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb.) ile dernek lokali, kıraathane, çay bahçesi gibi işyerleri; Sağlık Bakanlığı Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan uzaklık koşullarına (masalar ve koltuklar arası) göre açık ve kapalı alanlar amacıyla ayrı ayrı olacak şekilde yüzde 50 kapasite sınırlaması ile mekanda bulunabilecek masa-koltuk adedi ve aynı anda bulunabilecek azami birey adedi belirleme edilecek. HES kodu sorgulaması yapılarak, 07.00-19.00 saatleri arasında müşteri kabul edecek.

Bu hafta sonu (3-4 Nisan) amacıyla daha eskiden tarih alınmış nikah ya da nikah merasimi şeklindeki düğünlere katılacaklar kısıtlamadan muaf tutulacak.

COVID-19 bulaşmasında mühim kaynak olan aile/akraba ziyareti gibi ev içi etkinliklerin sınırlandırılmasına yönelik bilgilendirmeye ağırlık verilecek.