AKÜ' de Teknoparklar konulu konferans düzenlendi

Afyon Kocatepe Üniversitesinde Teknoparklar konulu konferans düzenlendi.


AKÜ' de Teknoparklar konulu konferans düzenlendi

Online olarak zoom üzerinden çevrim içi olarak gerçekleştirmiş olan ve moderatörlüğü AKÜ TTO Koordinatörü Prof. Dr. Tayfun Uygunoğlu’nun yapmış olduğu etkinlikte Zafer Teknopark Genel Müdürü ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Dekanı Prof. Dr. Tuğrul Kandemir konuşmacı olarak yer aldı.

“Sanayi ile iç içe fakülteleriz”

Etkinliği mühendislik ve teknoloji fakültelerinin alanlarına yönelik olarak yapıldığını dile getiren AKÜ TTO Koordinatörü Prof. Dr. Tayfun Uygunoğlu, bu fakültelerin de yapısı gereği sanayi ile iç içe fakülteler olduğunun altını çizdi. Uygunoğlu, “TTO’nun üniversitemiz hocalarına yönelik gerçekleştirdiği etkinlik kapsamında üniversite sanayi iş birliği ve teknoparklardaki güncellemeler hakkında bazı bilgilendirmeler yapacağız. Bizler, bulunduğumuz fakülteler gereği sanayi ile iç içe olan fakülteleriz. Bu anlamda da ara sıra hocalarımızın soruları olabiliyor. Bu sorulara cevap verme niteliğinde böyle bir organizasyon gerçekleştirdik. Bu organizasyon için Teknopark’ımızın Genel Müdürü Prof. Dr. Tuğrul Kandemir hocamızı davet etmiştik, kendisi de bizi kırmadı. Bu toplantıları diğer fakülteler içerisinde de yapacağız. Fakülte bazlı olarak yapmak nedenimiz kendi alanımız ile ilgili sorulara cevap bulma isteğimiz. Teknoloji ve Mühendislik Fakültelerimizde ortak çalışmalar yapıyoruz zaten” dedi.

Zafer Teknopark Genel Müdürü ve İİBF Dekanı Prof. Dr. Tuğrul Kandemir ise konuşmasında Zafer Teknopark ile alakalı bilgiler verdi. Kandemir, “2016 senesinin Temmuz ayında faaliyete başladık. O günden bugüne dek da faaliyetlerimize devam etmekteyiz. Şu anda kampüsümüzde bir teknopark binamız da var. Türkiye’de iki ayrı ilde iki ayrı üniversitenin işbirliğinde kurulmuş olan ilk teknopark olma özelliğine sahibiz. Zafer bölgesinde yer almış olduğumuz için de Zafer Teknopark ismini uygun bulduk. Kiralanabilir toplam 20 ofisimiz var ve şu andan itibaren bu ofislerin tamamı da dolu durumda. Her iki üniversitenin ve ilin hem akademik hem de teknik alt yapısını birleştirerek bölgemizin ve ülkemizin ekonomik gelişmesine katkı sunmayı da misyon olarak belirledik” ifadelerini kullandı.

Yazılım ilk sırada olmak üzere pek çok sektöre ev sahipliği yapılıyor

Zafer Teknoparkın çalışmalarına da değinen Kandemir, “Şu anda 8 tane akademisyen ortaklı firmamız, 11 tane de girişimci firmamız var. Teknoparkta farklı sektörler bir arada bulunuyor. Büyükşehirlerde son dönemlerde biraz uzmanlaşma alanları yer almakta ama bizim gibi sanayisinin çok ayrıntılı olmadığı illerde her sektörden projelerin yer aldığını görmekteyiz. Türkiye’nin genelinde yazılım firmaları ağırlıkta, bizde de yazılım firmaları aynı şekilde bulunuyor. Zaten kanunda da bu belirtiliyor. Böyle olunca da yazılım firmalarının teknoparklarda yoğun olarak yer aldığını görmekteyiz. Bunun dışında hayvancılık, gıda, seramik, havacılık, imalat sanayi, enerji gibi farklı sektörler de yer almakta” diye konuştu.

Konuşmasında akademisyenlere sağlanan destekler ile ilgili de bilgiler veren Kandemir, “4691 sayılı yasa işletmelere olduğu kadar akademik personele de avantajlar sağlıyor. Üniversite personelinin bölgede yer alan faaliyetlerinde, çalıştıkları kurumdan izin aldıkları takdirde bu bölgeler de çalışabiliyorlar, şirket kurabiliyorlar, hakemlik yapabiliyorlar, danışmanlık yapabiliyor. Dolayısıyla bu bölgede yaptıkları faaliyetlerden akademisyenler de aynı şekilde vergi avantajından faydalanabiliyorlar. Kurulu bir şirkete ortak olabiliyorlar, kendileri sıfırdan bir şirket kurabiliyorlar veya bir kurulu şirketin yönetim kurulunda görev alabiliyorlar. Akademisyenler normal koşullarda piyasada bir şirketin ortağı olabilirler ama yöneticisi olamazlar. Ama teknopark bünyesinde şirketin ortağı olabilmek ile beraber yöneticisi olma avantajı da var. Bunun dışında öğretim elemanları bu firmalarda full time veya part-time olarak da görevlendirilebiliyor” dedi.

Teknoparklardaki yenilikler, öğretim elemanlarının teknoparklardaki imkanlardan yararlanması ve teknoparkların avantajlarının konuşulduğu toplantı, katılımcıların sorularının cevaplanmasının ardından sona erdi.