AHİLİK HAFTASI ETKİNLİKLERİ ZAFER MEYDANI´NA TAŞINIYOR

Belediye Başkanı Vekili Süleyman Karakuş, Ahilik Haftası dolayısıyla Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Abdülkadir Konak ve beraberindeki Ahilik Komitesi'ni makamında kabul etti.


AHİLİK HAFTASI ETKİNLİKLERİ ZAFER MEYDANI´NA TAŞINIYOR

                Ziyarette, Belediye Başkan Vekili Süleyman Karakuş'un önerisi üzerine, İmaret Camii bahçesinde gerçekleştirilen Ahilik Haftası etkinliklerinin gelecek yıldan itibaren Zafer Meydanı'nda yapılması  noktasında fikir birliğine varıldı.

 

                Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Abdülkadir Konak başkanlığında gerçekleşen ziyarete, Ticaret İl Müdürü Ferhat Sümer, Afyonkarahisar Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Hayrettin Güzbey, Meclis Başkan Vekili Bekir Bayana, Esnaf Kefalet Kooperatifi Müdürü Mustafa Büyükben ve ESOB Genel Sekreter Yardımcısı Serdar Uzun katıldı.

 

                "AHİLİK ÜLKEMİZİN EN BÜYÜK GELENEKLERİNDEN BİRİ"

 

                Ziyarette, Ahilik Haftası etkinlikleriyle ilgili Başkan Vekili Süleyman Karakuş'a bilgi veren ESOB Başkanı Abdülkadir Konak, Ahilik'in dokuz asırlık ülkemizin en büyük geleneklerinden biri olduğunu söyledi. Ahilik'te, kardeşlik ve meslek ahlakının ön planda olduğunu vurgulayan Konak, "Hem ticaret, hem de İslam ahlakının bir araya gelmesiyle oluşan Ahilik kültürünün yaşatılması ve gelecek nesillere devamlı olarak aktarılması gerekiyor. Meslek odaları olarak bizler de bunun için çalışıyor ve mücadele ediyoruz" dedi.

 

                "ESNAFIMIZIN BİRLİK VE BERABERLİĞİ MUTLULUK VERİCİ"

 

                Ahilik Kültürü'nün önemine dikkat çeken Başkan Vekili Süleyman Karakuş ise, ahilik teşkilatının, Anadolu'nun sosyal ve kültürel yapısında önemli bir rolü olduğunu ve bu noktada ilimiz esnafının göstermiş olduğu birlik ve beraberliğin mutluluk verici olduğunu söyledi. Hafta sonu Gaziantep-Adana ve Niğde'de çeşitli programlara katıldığını belirten Karakuş, oralarda ilimizdeki Bedesten tarzı yerlere Ahilik duası konulduğuna dikkat çekerek, benzer bir çalışmayı meslek odalarıyla görüşerek ilimizde de uygulayabileceklerini söyledi.

 

                "HALKI DA İÇİNE ALAN BİR ORGANİZASYON DÜZENLEYELİM"

 

                Ayrıca, gelecek yıl ki Ahilik Haftası etkinliklerinin, Zafer Meydanı'nda yapılması önerisinde bulunan Başkan Vekili Karakuş, "Aslında ülkemizin birçok değeri var. Ahilik bunlardan sadece bir tanesi. Bu değerlerimizi, sıradan hale gelmiş protokol etkinliğinden çıkarıp dünyaya duyurmamız gerekiyor. Bu noktada ilimiz için büyük bir kazanım olan Zafer Meydanı'nda gelecek yıl ki Ahilik Haftası etkinliklerini düzenleyebiliriz. Halkı da içine alan bir organizasyon gerçekleştirmek için gerekli altyapı ve düzenlemeyi yapabiliriz" diye konuştu.

 

                 Belediye Başkanı Vekili Süleyman Karakuş'un bu önerisinin kendilerini ziyadesiyle mutlu ettiğini ifade eden ESOB Başkanı Abdülkadir Konak da gelecek yıl ki kutlamalar öncesinde Ahilik Komitesi'nin tüm paydaşlarıyla birlikte etkinliklerin Zafer Meydanı'nda yapılması yönünde gerekli istişareleri yapabileceklerini söyledi.