Bakan Murat Kurum Vali Mustafa Tutulmaz’ı Ziyaret Etti

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2019 yılı İl Değerlendirme Toplantısı’na katılmak ve Sokak sağlıklaştırması alanlarında,


 Bakan Murat Kurum Vali Mustafa Tutulmaz’ı Ziyaret Etti

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2019 yılı İl Değerlendirme Toplantısı’na katılmak ve Sokak sağlıklaştırması alanlarında, TOKİ İscehisar Konutlarında ve Frig Vadisi Proje alanında incelemelerde bulunmak üzere ilimize gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum, Vali Mustafa Tutulmaz’ı makamında ziyaret etti.
 
 
Milletvekillileri Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile Av. İbrahim Yurdunuseven’in eşlik ettiği ve il protokol üyelerinin de hazır bulunduğu ziyaret, Bakan Kurum tarafından Valilik Şeref Defteri’nin imzalanmasının ardından makamda gerçekleşen görüşme ile devam etti.
 
 
Afyonkarahisar; Ege'nin ve Anadolu’muzun incisi.
 
Valiliğimizi ziyaret sonrasında düzenlenen basın toplantısında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, sözlerine bugün Anadolu'nun özeti olan Afyonkarahisar’ımızdayız. Her karışında şehitlerimizin yattığı, büyük taarruzun başladığı, Afyonumuzdayız. Afyon coğrafyasının güzellikleri, bölge içinde barındırdıkları doğal güzellikleriyle Ege'nin ve Anadolu’muzun incisidir. Aynı zamanda bölgenin 30 kısımlık termal turizmine sahip olduğu ve her vatandaşımızın uğrak noktası olan Afyonkarahisar’dayız. Ben bu vesileyle bu topraklarımızda şehit olan tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Mekânları cennet olsun.” dedi.
 
 
Afyonumuzu bulunduğu noktadan daha iyi seviyelere getireceğiz.
 
Bakanlık olarak Afyonkarahisar için yapılan çalışmalar hakkında bilgiler vererek sözlerine devam eden Bakan Kurum; ”Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak son 16 yılda Afyonkarahisar’ımıza yaklaşık 5 Milyar TL tutarında yatırım yaptık. Ayrıca devam eden 293 Milyon TL tutarında yatırımımız var. Bugün Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi çerçevesinde yapmış olduğumuz toplantıda aldığımız kararlar ile birlikte; bu yatırımlara yenilerini eklemek suretiyle Afyonumuzu bulunduğu noktadan daha iyi seviyelere çekecek projelere de inşallah hep birlikte karar almış bulunuyoruz.” dedi.
 
 
Afyonkarahisar için tamamlanan ve devam etmekte olan çalışmalar hakkında detaylı bilgiler paylaşan Bakan Kurum; “2013 yılında başlattığımız Belediyemizin, Vekillerimizin, Valilerimizin ve Sayın Bakanımızın çok büyük özveriyle bu günlere getirdiği İmaret Camii çevresindeki yaklaşık 250.000 metrekarelik alanda kentsel dönüşüm projesini başlatıyoruz. Burada yaklaşık 3200 hak sahibimiz var ve burada yapacağımız proje; Afyonumuza, yerel mimariye uygun, az katlı, gerçekten bizim özlemini duyduğumuz örnek bir proje olacak. Üç dört katı geçmeyen tarihi kültürel değerlerin ön plana çıktığı örnek bir kentsel dönüşüm projesi gerçekleştireceğiz. Bu projenin yanında yine Mısri Camimizin etrafında da 170.000 metrekarelik alanda aynı şekilde projeyi gerçekleştirecek, az katlı, yerel mimariye uygun Afyon'a ve bölgeye değer katacak bir projeyi başlatmış olacağız. Hem Mısri Cami etrafında, hem de İmaret Cami etrafında ilk etapta beşer yüz konut inşa edeceğiz. Burada öncelik sırasına göre projelerimizi başlatacağız ve 2019 yılı içerisinde 2 bölgede de beşer yüz konut inşaatına başlamak suretiyle bu kentsel dönüşüm projelerini inşallah 2023 yılına kadar tamamlamak için inşaat startını vermiş olacağız. Belirttiğim bölgelerde oturan vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde ister yerinde kalmaları, isterse de Küçükçobanlı mevkiinde, Dörtyol mevkiinde üreteceğimiz 750 konutluk projeye de yer vermek suretiyle bu dönüşüm projesini 3 alanda gerçekleştirmiş olacağız. Bu proje 2019 yılı itibariyle de 500’er yüz iki alanda, 750 konutta Küçükçobanlı mevkiinde olmak üzere toplam 1750 konut halinde projeyi kentsel dönüşüm, kentsel yenileme projesi başlatmış olacağız.” dedi.
 
 
Afyonkarahisar adeta turizmin merkezi olacak.
 
Konuşmasında millet bahçelerine değinen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi çerçevesinde hedefimiz 81 ilimize millet bahçesi yapmaktır. Bu nedenle her ilimize en az bir millet bahçesi yapma hedefiyle yola çıktık. İkinci 100 günlükte 28 ilimizde 25 Milyon metrekare alanda 52 millet bahçesi çalışmalarımızı gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz. Afyon ilimizde de millet bahçesi için Spor Kompleksimizin yanında bulunan 159 bin metrekarelik alanda millet bahçesini oluşturacağız. Bu alan aynı zamanda termal turizminin de gerçekleştiği çok önemli bir lokasyondur. Bu lokasyon da hem motokros, hem spor, hem de millet bahçesi içerisinde halkımızın eğleneceği, vakit geçireceği alanlar olacak. Bu alanların içerisinde millet kıraathanemiz olacak. Gençlerimiz buralarda kitap okuyacaklar, ders çalışacaklar ve buralarda onlara ikramlar olacak. Bu projeden hem il içinden, hem de il dışından gelen misafirler huzurla ve güvenle faydalanabilecekler. Bu projeyi bitirdiğimizde ve etrafında diğer komplekslerle birlikte Afyonkarahisar adeta turizmin merkezi olacak. Diğer bir millet bahçesi projemiz Şuhut ilçesindeki Çayır Göleti etrafında 80 bin metrekarelik bir millet bahçesi projesi gerçekleştireceğiz. Bu Millet Bahçesini de İlbank Genel Müdürlüğümüz ve Şuhut Belediyemiz birlikte yürütecekler. Bu da yine orada ki yapay gölet ve etrafındaki çevre düzenlemesi projesiyle bölgeye ve Afyon’umuza değer katacak bir proje olacaktır.” dedi.
 
Anadolu Medeniyetleri Müzesi adına önemli bir adım da atmış olacağız
 
Konuşması sırasında Turizm anlamında yürütülen eylem planlarına da değinen Bakan Kurum; “100 günlük eylem programları çerçevesinde üç ilimizi kapsayan Kütahya, Eskişehir ve Afyon illerimizin içinde olduğu Frigya Vadisi Projemiz var. Yaklaşık 550 bin hektarlık bir alan ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi olarak bu proje gerçekleştiriliyor. İlk 100 günde bu proje içerisinde belli sosyal donatı projelerini gerçekleştirdik. Şimdi yine bu proje içerisinde yaklaşık 5.5 milyon bedelli çevre düzenlemesi ve sosyal-kültürel alanların olduğu projeyi de Bakanlığımız olarak 2019 yılı içerisinde başlatacağız ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi adına önemli bir adım da atmış olacağız.” dedi.
 
 
Eski Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun Afyonkarahisar’a kazandırdıkları yatırımlar hakkında da bilgiler veren Bakan Kurum; “Tabii Sayın Bakanımızın Afyon’umuza çok büyük hizmetleri var. Hem düzenli depolama tesisleri, hem atık su arıtma tesisleri, hem bölgedeki derelerin ıslahı noktasında çok büyük hizmetleri var. Ben tüm Afyonlular adına, tüm ülkemiz adına Sayın Bakanımıza bu hizmetlerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. 94 düzenli depolama hizmeti veriyoruz ki bu Türkiye’de ender görülen hizmetlerden biridir. Bizim hedefimiz Antalya’da yaptığımız toplantıda belirttiğimiz gibi 2023 yılına kadar tüm şehirlerimizde düzenli depolama hizmetlerini tüm nüfusa vermek suretiyle, yine atık su arıtma tesisleri ki şuan nüfusun 74’üne veriyoruz 2023 yılında da inşallah nüfusumuzun 100’üne varacak düzenli depolama ve atık su arıtma hizmetini vermek istiyoruz. Bu hedefle yola çıktık. Afyon’umuzda zaten 94 seviyesinde düzenli depolama hizmeti veriliyor. Bu hizmete bir tane aktarma istasyonu eksik 5 ilçemizi kapsayan o aktarma istasyonuna da Özel İdaremiz ve Bakanlığımız birlikte bir kısmını hibe, bir kısmını da kredilendirme şekliyle yapmak suretiyle Afyon’umuza 2019 yılında başlayıp çok kısa zamanda da bitirerek 100’üne düzenli depolama hizmeti vermiş olacağız. Bu proje de bu bölge için çok önemli bir projedir. Eber Gölü çevresi düzenleme projesi kapsamında yine Özel İdaremiz ve Bakanlığımız birlikte bir proje yürütecekler. İlbank Genel Müdürlüğümüzle birlikte Özel İdaremiz Eber Gölü etrafındaki çevre düzenleme projesini aynı Frigya’da olduğu gibi bir çevre düzenleme projesi yaparak bunun adına Millet Bahçesi de diyebilirsiniz. Bu çevre düzenlemesi projesiyle buranın doğal ve kültürel değerlerinin ön plana çıktığı, bölgenin turizm gelirlerinin arttırılacağı ve istihdamının arttırılacağı bu projeyi de Eber Gölü etrafında gerçekleştirmiş olacağız.” dedi.
 
 
Afyonkarahisar’ın tarihi dokusuna dikkat çeken ve bu dokunun yaşatılması için çalışmaların süreceğini sözlerine ekleyen Bakan Kurum; “Afyon Merkez’de Ulu Cami ve Bedesten arasında 368 tane binamız var. Bu tarihi ve kültürel binalar tescilli olmamasına rağmen bölgenin kültürel değerlerini yansıtan, geçmişten günümüze gelmiş ve gelecek nesillere aktarmayı gerektiren önemli bir proje kapsamındadır. Bu proje kapsamında daha önce Valiliğimiz 80’e yakın binanın restorasyonunu yaptı ve halen de 368 tane binanın restorasyonu söz konusu. Bu projenin tamamını aynı anda başlatmak suretiyle 2019 yılı içerisinde 368 binanın yenilenmesi ve sokak sağlıklaştırma projesini de yine Özel İdaremiz ve Bakanlığımız birlikte yürüteceğiz.” dedi.
 
 
2023’e kadar Afyonumuzda ne trafik problemi, ne de hava kirliliği sorunu kalmayacak
 
Konuşmasının sonunda Afyonkarahisar trafiğinin daha sorunsuz olacağını ve çevre kirliliğinin azalacağını söyleyen Bakan Kurum; “Afyon’umuzda trafik problemini halledecek belli alanlarda otopark yapmak ve yeni yol ve kavşak düzenlemeleri ile birlikte projeleri için Afyonkarahisar Belediyesi çalışıyor. Bize bunları ilettiler. Bu projeleri de süratle yapmak suretiyle 2019 yılından başlayarak 2023’e kadar Afyonumuzda ne trafik problemi, ne de hava kirliliği problemi kalmayacak şekilde çözerek Afyonumuzu bulunduğu noktadan daha yukarıya çekmek için hem vekillerimiz, hem Valiliğimiz, hem de Belediyelerimizle işbirliği içinde projelerimizi yürüteceğiz. Ben hepinize saygılar sunuyorum, teşekkür ediyorum.“ dedi.
 
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’un makam ziyareti basın toplantısının ardından sona erdi.