Ramazan ayı sosyal sağlığı güçlendirir


Şükürler olsunki Rabbimiz bir kez daha nasip etti. Her günün, her ayın, her mevsimin değişik güzellikleri olsa da ramazana ulaşabilenler biraz daha şanslıdır.

Çünkü bu aylar bedenimizin ruhla daha çok birleştiği, ruhsal, moral ve sosyal sağlığın güçlendiği özel zamanlara dönüşür.

Ramazan ayı ve onun simgesi olan oruç , manevi bir iyileştirici ve kusursuz bir iç hekim vazifesi de gördüğünden sağlığı her alanda şüpnhesiz olumlu yönde etkiler. Bu ayın sağlığımıza getirdiği en mühim hediye “huzur” sözcüğüdür. Zor günler geçirdiğimiz ve salgınla mücadele ettiğimiz bu günlerde kendimizle daha sık baş başa kalma, içten iç hesaplaşmalar yapma, yanlışlarımızdan vazgeçip hatalarımızdan kurtulma, güzel yanlarımızı çoğaltıp çirkin yanlarımızdan arınma ve daha dingin yolculuklara çıkma amacıyla mühim bir fırsattır. Bu fırsatların tümünü sahibi olan limanın ismi ise huzur olmalıdır.

Huzurun bir değil, aniden çok anahtarının olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu anahtarlar birincisinin ise “maneviyat” olmasından hiçbirimizin kuşkusu yok. Zaten bu amaçla  ramazan ayı süresince dargınlıkları unutup , beraber hayat sürdüğümüz toplumla daha kuvvetli ve daha derin bağlar oluşturmaya özen gösteriyoruz.

Bu ayın “huzura yolculuk” faslını daha da sağlamlaştırmak istiyorsanız lütfen onu “diyet ayı” değil, “niyet ayı” yapalım. Ramazan ayı süresince iyimserlik, yardımseverlik, affedicilik, hoşgörü, iltifat, sevgi gibi sözcüklere daha yakın durmaya, kıskançlık, korku, endişe, düşmanlık, hiddet ve kin gibi hislerden uzak olmaya bakalım. 

Tüm Afyon Kent Haber okurlarımızın huzurlu ve sıhhatli bir ramazan ayı geçirmesini diliyoruz.