Yazı Detayı
27 Mayıs 2017 - Cumartesi 23:47
 
RAMAZAN-I ŞERİF
Lokman ÖZKUL
 
 

Ramazan-ı Şerif geldi hoş geldi,kavuşturana şükürler olsun.Ramazan ayı, on bir ayın sultanı ve ayların efendisidir. Kur’an-ı Kerim’in nazil oluşu bu mübarek ayda başlamıştır.

 

Ramazan-ı Şerif , Allahü Teâlâ’ya (c.c.) itaat ve ibadet, iyilik ve ihsan, mağfiret, rahmet ve rıdvan ayıdır. Ramazan-ı Şerif ayı, içinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ni bulunduğu aydır. Ramazan-ı Şerif , mümin kulun din ile dünya işlerini düzenlediği ve Mevla’sına daha fazla yaklaştığı bir aydır. Ramazan-ı Şerif , sevabını bizzat Allahü Teâlâ’nın (c.c.) vereceği oruç ibadetini içinde bulunduran bir aydır. Ramazan-ı Şerif , duaların çokça kabul edildiği, yüksek faziletlere sahip bir aydır ve faziletlerini saymakla bitiremeyiz..

 

Ramazan-ı Şerif ayının fazileti Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde beyan edilmektedir:

 

“Ramazan-ı Şerif ayı öyle bir aydır ki, insanlara hidayet (doğru yolu gösteren)ve yine hidayet ve Furkan (doğru yolu gösterici ve hakla batılı birbirinden ayırıcı ayetler)dan beyyinat (nice açık deliller)olan Kur’an, onda (ki Kadir gecesinde levhi mahfuzdan birinci kat semaya)indirilmiştir. Öyleyse içinizden kim o ayda hazır olur (misafir olmayarak bulunur)sa, onu (orucunu)tutsun. Kim de hasta olur yahut bir sefer (yolculuk)üzere ise, o halde başka günlerden (oruç tutmadığı günlere karşılık)sayılı günler orucunu kaza etsin.

 

Allah size kolaylık diler, size zorluk dilemez. (Allahü Teâlâ bütün bunları meşru etti)ta ki (dininin hükümlerini öğrenesiniz)sayıyı (Ramazan-ı Şerif günlerinin sayısını da)tamamlayasınız ve sizi (tutamadığınız günleri nasıl kaza edeceğinizi bilmeye, böylece mesuliyetten kurtulmanın yoluna)hidayet ettiğinden dolayı Allah’ı tekbir edesiniz (büyük tutasınız)ve (bütün bunlara karşılık)şükredesiniz.”[Bakara Suresi 185]

 

Ramazan-ı Şerif ayının fazileti hakkında Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) birçok hadis-i şerifi vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 

Hazreti Ebu Hureyre’den (r.a.) rivayet edildiğine göre Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmaktadır: “Ramazan ayının birinci gecesi olunca, şeytanlar ve cinlerin şirretleri zincire vurulur, cehennemin kapıları kapatılır ve hiçbir kapısı açılmaz. Cennetin kapıları açılır ve hiçbir kapısı kapatılmaz. Bir münadi (çağırıcı)‘Ey hayır dileyen! (Hakk’a ibadete) gel! Ey şer dileyen! (Günah işlemekten)vazgeç (artık)!’ diye çağırır. Allah’ın (bu ayda, iftar saatlerinde)cehennemden azat ettiği nice kimseler vardır ve bu, her gecedir.”

 

Hazreti Ebu Hureyre’den rivayet edilen bir başka hadiste de; Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmaktadır: “Ramazan ayı girdiğinde cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır, şeytanlar o ayda zincire vurulur.”

 

Ramazan-ı Şerifi oruçla,namazla,Kur’an’la, zekat,fitreyle; hayır hasenatla,zikir ve tesbihatla,fakir fukaraya yardımla en güzel şekilde değerlendirelim.Orucu sadece bedenimize değil,ruhumuza da tutturalım.Güzel ahlakımız belirginlik kazansın,güzel davranışlarımız temayüz etsininşallah..

 

Rabbim Receb-i Şerif ve Şaban-ı Şerif ayı boyunca kendisine kavuşmak için dualar ettiğimiz Ramazan-ı Şerif ayını bizlere mübarek kılıp bu ayın feyiz ve bereketi ile manevi terakkiler göstermeyi vatanımıza, milletimize vebütün Ümmet-i Muhammed’e nasip eylesin. (Âmin)

Lokman ÖZKUL - lokmanozkul@gmail.com

 
Etiketler: RAMAZAN-I, ŞERİF,
Yorumlar
2.Lig Beyaz Grup
Yazarlar
Bizim Gazete
Arşiv
Haber Yazılımı