Yazı Detayı
14 Ekim 2018 - Pazar 14:13
 
Hangi antrenör hazırlık dönemi yaptırıyor?
Alaattin Yeşilçay
 
 

Amatör liglerde bir sezon daha başlamak üzere. Futbol takımları için sezon öncesi hazırlıkları son derece önemlidir. Hem kaynaşma hemde takım olma noktasında son derece zorlu bir dönem yaşanır.

 

Bu köşe yazımızda ideal bir hazırlık dönemi ne kadar ve nasıl olmalıdır konusunu işleyeceğiz. İdeal bir hazırlık dönemi ortalama 40-45 gün civarında olmalıdır. Bu sürecin ilk 15 günü kros ve kuvvetlendirme şeklinde planlanmalı ve uygulanmalıdır. Bu 15 günlük süreçte oyuncular yavaş yavaş hazırlanmalı. Günden güne tempo yüzde 10-15 civarında arttırılmalıdır. Kesinlikle bir anda fazla yükleme yapılmamalıdır. Oyuncuların güçlenmesi ve tempo kazanması 15 günlük sürece yayılmalıdır. Oyuncuların tempo kazanması için 15 gün mutlaka beklenmelidir.

 

15.günden sonra ise saha içi toplu çalışmalara başlanmalıdır. Bu süreçte yaklaşık 15 gün sürmelidir. Bu süreçte saha içi ısınma hareketleri sonrasında önce 2-3 gün bireysel serbest top antrenmanlarıyla oyuncuların topla çalışmaları sağlanmalı, daha sonraki 12-13 günde ise takımla birlikte top çalışmaları yapılmalıdır. Bu 15 günlük sürede takım hazırlık maçlarına hazırlanmalıdır 25 günlük sürenin ardından sonraki 10-15 günlük sürede ise 3-4 hazırlık maçı oynanmalı. Takım lige bu şekilde girmelidir.

 

Bazı kulüplerin sezon hazırlıklarına 2-2.5 ay öncesinden başladığına defalarca şahit oldum. Sezon öncesi yapılan aşırı yüklenmeler oyuncuya yarardan çok zarar verir. Bu bakımdan hazırlık dönemi mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır. Verimli antrenmanlar yaptırılmalıdır. Oyuncuların fiziksel yapılarına ve dayanıklılıklarına göre antrenmanda uygulanacak hareketler çeşitlendirilmelidir.

 

45 günden fazla yapılan sezona hazırlık çalışmalarında oyuncular yorgun düşer. Sezona hazır olduğu düşünülen ve tüm sezonu aynı ritimde götürmesi beklenen, hedeflenen takımların ve oyuncuların temposu; sezon öncesi aşırı yüklenmeyle, yorgunlukla ve üst üste oynanan maçlarla birlikte yavaş yavaş düşer. 8.9 haftadan sonra aşırı yorgunlukla birlikte üst üste sakatlıklar yaşanır. Bunun neticesinde iddiası olan takımlar yaşanan puan kayıplarıyla lige adeta havlu atar.

 

İdeal olan sezon ilerledikçe form kazanıp bunu sezon sonuna kadar devam ettirebilmektir. Bir oyuncunun yada takımın lige en ideal hali 6.7. haftalarda gelmesi gereken halidir. 6.7.haftalarda ideal konumuna gelen oyuncular ve takımlar ligin devamını çok fazla yüklemeden ve zorlamadan rahatça getirebilirler. Önemli olan çok antrenman yapmak değil doğru antrenman yapmaktır. Yapılan doğru antrenman çalışmaları da takımları ideallerine ve hedeflerine çok daha kolay götürür .

 

Buraya kadar anlattıklarımdan sonra Afyonkarahisar’da takımları çalıştıran antrenörlerimize şu soruyu sormadan geçmeyeceğim. Yukarıda yazdığım konuları hanginiz yapıyor yada yapmaya çalışıyor. Tabi bu konuda en büyük sorun kulüplerde  neden mi? Kulüplerde bunu yaptıracak ne yönetim var nede bunları yapacak futbolcu. Afyonkarahisar’da bazı kulüplerimiz hariç takımlarını maçtan maça geliyor biliyoruz bunları.  Ondan sonra   kulüp başkanı teknik adam ve futbolcularsan başarı bekliyor. Sen antrenöre  her şeyi ayarlayacaksın. Antrenman malzemesi, futbolcusu vs vs gibi.  Ne demişler yağ var un nvar hadi helva yapsana.

 
Etiketler: Hangi, antrenör, hazırlık, dönemi, yaptırıyor?,
Yorumlar
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Anketler
Afyon'a Raylı sitem yapılmalı mı ?
Anketler
Afjet Afyonspor Ptt ligine çıkarmı ?
Haber Yazılımı