Yazı Detayı
16 Şubat 2017 - Perşembe 23:19
 
CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİNE DOĞRU
Hüseyin DEMİR
 
 

Millet olarak 16 Nisan'da referandumda sandık başına gideceğiz. Anayasa değişikliğini, yeni cumhurbaşkanlığı sistemini oylayacağız.

Bir köşe yazarı olarak her boyutuyla başkanlık sistemini uzmanların ifadeleri ışığında araştırarak yazdım. Bir vatandaş olarak da bu araştırma sonrası “Evet” demeye karar verdim.

Herkesin bir oyu ve birden çok gerekçesi var, benim oyum "Evet" ve gerekçem şunlar... Türkiye'nin tarihine bakarsanız, ne zaman güçlü ve sorun çözen bir lider gelse, önünün darbe ve siyasi suikast ile kesildiğini görürsünüz.

İşte cumhurbaşkanlığı sistemi, güçlü liderlik yapabilmenin önünü açacak, bu da yönetimde istikrar ve dirayeti kalıcı kılacaktır. CHP'yi düşünün 26 oy alıyor, 51 alması için 25 puanlık oya ihtiyacı var. Bu 25 puanı nereden alacak? Başka partilerden alacak. Sıradan bir aktörle oyunu 25 puan artırabilir mi? Onun için ne yapacak, güçlü bir aktör bulup aday yapacak. Başka partiler de AK Parti de aynısını yapacak. Sonuçta kim kazanırsa kazansın güçlü liderlik özellikleri olan biri Türkiye'nin cumhurbaşkanı olacağı için Türkiye kazanacaktır. Birçok kanaldan halkın referanduma yönelik yorumlarını takip etmeye çalışıyorum, edindiğim sonuçlardan biri de şu: “Erdoğan'ın olduğu başkanlığa “Evet” diyorum ancak Erdoğan sonrası ne olacak?” şeklinde, haklı bir endişe… Hiç şüphe yok ki, Türkiye halkı mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a güveniyor, ona “Evet” demekten çekinmiyor, sadece ondan sonrası için telaşlı. Bu telaşa hiç gerek yok. zira Erdoğan öncülüğündeki Ak Parti, kişi ve kurumlara bağlı bir sistem değil, tamamıyla halkın egemen olduğu bir sistem öneriyor. Başkanlık sistemi kontrol mekanizması halkın elinde olan bir sistem. Ayrıca bu sistem bilinmeyen de değil. Zira cumhurbaşkanını halk seçtikten sonra fiilen başkanlık sistemine geçtik zaten. Yaklaşık iki yıldır bu

sistemin demosunu tecrübe ediyoruz. Bundan sonrası kanun ile meşruiyet kazanmasına bağlı. Mevzu budur.

Referandum ile KOALİSYON DÖNEMİ BİTİYOR!

“Eskiden 25 oyla bile iktidar olunurken, yeni sistemde 50’yi geçmeniz gerekecek. İlk turda değilse 2. turda bu iş tamam. Böylece sürekli ve güçlü bir iktidar sağlanacak.” “Güneş Motel” hikâyelerinin sonu “Kumar borcu ödenerek iktidar olma Dönemi”ne son.. Hani “Demokrasi” diyorlar ya, al sana “Doğrudan demokrasi”. Halk patron. Yasamayı ayrı, yürütmeyi ayrı seçecek. Bakın, Erdoğan’ın şimdiki durumu “Sınırsız ve sorumsuz başkanlık rejimi” Yeni dönemde, “sınırlı ve sorumlu bir yönetim” söz konusu.

Gelelim şu mevcut Anayasa’nın ilk dört maddesine: Madde 1 devletin şekli ile ilgili: “Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.” Bu konuda itiraz eden biri var mı?

Madde 2 Cumhuriyetin nitelikleri ile ilgili: “Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir “Devletin bütünlüğü, resmi dili, bayrağı, milli marşı ve başkenti” konusunda da bir sorun yok.

Madde 3 şöyle: “Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçe'dir. Bayrağı, şekli kanunda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Milli marşı ‘İstiklal Marşı’dır. Başkenti Ankara’dır.”

4. bölümdeki “Değiştirilemeyecek hükümler” başlığı altındaki 4. Madde tartışmalı. Madde şöyle: “Anayasanın 1’inci maddesindeki devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2’nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3’üncü maddesindeki hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.”

Özetle ve yer yer şerh düşerek referanduma sunulan en önemli maddeleri aktarıyorum ki, neyi tartıştığımızı bilelim...

Milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkacak, milletvekili seçilebilme yaşı 25’ten 18’e inecek...

TBMM ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri, 5 yılda bir aynı gün yapılacak...

Meclis, denetim ve bilgi edinme yetkisine sahip bulunacak, bu yetkisini “Meclis araştırması”, “Genel görüşme”, “Meclis soruşturması” ve “Yazılı soru” yoluyla kullanacak...

Cumhurbaşkanının partisiyle ilişiği kesilmeyecek... Görev süresi 5 yıl olacak ve bir kişi en fazla 2 kez cumhurbaşkanı seçilebilecek.

Cumhurbaşkanlığına, seçimlerde geçerli oyların en az yüzde 5’ini alan partiler ile en az 100 bin seçmeni olan partiler aday gösterebilecek...

Cumhurbaşkanı “Devlet başkanı” ve “Başkomutan” olacak, yürütme yetkisini üstlenecek...

Cumhurbaşkanı, anayasa değişikliklerine ilişkin kanunları gerekli gördüğü takdirde halkoyuna sunacak...

Cumhurbaşkanı, yürütme yetkisine ilişkin konularda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarabilecek, ancak kanunda açıkça düzenlenen konularda cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılamayacak.

TBMM’nin aynı konuda kanun çıkarması durumunda, cumhurbaşkanlığı kararnamesi geçersiz olacak.

TBMM, cumhurbaşkanı, cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar hakkında soruşturma açılmasını isteyebilecek.

Hakkında soruşturma açılmasına karar verilen cumhurbaşkanı seçim kararı alamayacak.

Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip olanlar arasından cumhurbaşkanı tarafından atanacak ve görevden alınacak...

Milletvekilleri, cumhurbaşkanı yardımcısı ve bakan olarak atanırlarsa üyelikleri sona erecek.

TBMM, üye tamsayısının beşte üç çoğunluğu ile seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek.

Cumhurbaşkanı, kanunda düzenlenen ilgili şartların gerçekleşmesi halinde OHAL ilan edebilecek (keyfine göre değil yani)...

Disiplin mahkemeleri dışında askeri mahkemeler kurulamayacak...

Bütçeyi Cumhurbaşkanı Meclise sunacak...

Bakanlar Kurulu olmayacak: Yürütme yetkisi ve görevi, Cumhurbaşkanı tarafından anayasaya ve kanunlara uygun olarak kullanılacak ve yerine getirilecek...

Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ve askeri mahkemeler kalkacak.

Ve işte, aklımız, mantığımız "Yeni Türkiye" tasavvurumuz "evet" demeyi gerektirdiği için “evet” diyeceğiz!

Selam ve dua ile.

 
Etiketler: CUMHURBAŞKANLIĞI, HÜKÜMET, SİSTEMİNE, DOĞRU,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Bizim Gazete
2.Lig Beyaz Grup
Afyon Nöbetçi Eczaneler
Afyonkarahisar Merkez Nöbetçi Eczaneleri
Anketler
Afyon Voleybol takımı Efeler ligine çıkarmı ?
Arşiv
Haber Yazılımı