Yazı Detayı
16 Eylül 2019 - Pazartesi 22:05
 
Çocuklar mutluluk, çocuklar umut,
Alaattin Yeşilçay
 
 

Evlat kokusu, cennet kokusudur.

 

Çocuklar bugünün yarını, yarının umududur. Onlar çocuklarımız. Herkesin özenle yetiştirdiği bahçesinde bir kış gününün ardından doğan güneşle birlikte yüzümüzü güldüren çiçeklerimiz. Çocuklar, dünyanın en güzel şeyi. Çocuklar donmamış beton gibidir, üzerlerine ne düşse iz bırakır.

 

Bir çocuğun küçüklüğünde aldığı ilk intibalar, bütün ömrünce devam eder. Çocuklar mutluluk, çocuklar umut, çocuklar ne kadar yorgun olursak olalım evimize gittiğimizde yüzümüzü güldüren en değerli varlıklarımız. Dünyanın en güzel duygusudur çocuk sahibi olmak. Bir çocuğun küçüklüğünde aldığı ilk intibalar, bütün ömrünce devam eder. Çocuk gibi düşünmek, çocuk gibi gülmek, bir çocuğu çok değerli bir cevheri işler gibi işlemek. Her şeyden daha fazla değer verilmelidir o masum varlıklara.

 

Onlara verilen emek, onlara duyulan saygı bir gün bir çiçek demeti verilir gibi sunulacaktır sizlere. Çocuklarınıza dilini tutmasını öğretin, konuşmasını nasıl olsa öğreneceklerdir. Çocuklar her zaman kendisine yakın ilgi ve sevgi gösteren, sanki kendi akranıymış gibi muhatap alıp değer veren insanlara daha çok yaklaşır ve severler. Hiç biriniz ister mi ki, kendisinin hurmalık ve üzümlüklerden bir bahçesi olsun, altında ırmaklar aksın, içinde her türlü ürünü bulunsun da, kendi üzerine de ihtiyarlık çökmüş ve elleri ermez, güçleri yetmez küçük, zayıf çocukları olsun. Derken ona ateşli bir bora isabet ediversin de o bahçe yanıversin. İşte Allah, ayetlerini size böylece açıklıyor. Umulur ki, düşünürsünüz. Onlarda kendilerini seven ve ilgilenenlere aynı şekilde fazlasıyla karşılık verirler.

 

Tıpkı narin bir çiçeğin büyüyebilmesi için su ve havaya ihtiyacı olduğu gibi çocuklarında sevgi ve ilgiye ihtiyaçları vardır. Eğer hanımlarınızın çocukları yoksa bıraktıkları mirasın yarısı sizindir. Şayet bir çocukları varsa o zaman mirasın dörtte biri sizindir. Bu paylar, ölenin vasiyeti yerine getirildikten ve varsa, borcu ödendikten sonra verilir. Eğer siz çocuk bırakmadan ölürseniz, geriye bıraktığınız mirasın dörtte biri hanımlarınızındır.

 

Şayet çocuklarınız varsa o zaman bıraktığınız mirasın sekizde biri hanımlarınızındır. Bu paylar, yaptığınız vasiyetler yerine getirilip ve varsa borcunuz ödendikten sonra verilir. Eğer ölen bir erkek veya kadının çocuğu ve babası bulunmadığı halde kelale olarak (yan koldan) mirasına konuluyor ve kendisinin bir erkek veya kız kardeşi bulunuyorsa, bunlardan her birinin miras payı terekenin altıda biridir. Eğer mevcut olan kardeşler bundan daha çok iseler, bu takdirde kardeşler mirasın üçte birini zarara uğratılmaksızın aralarında eşit olarak taksim ederler. Bu paylar ölenin vasiyeti yerine getirilip ve varsa borcu ödendikten sonra verilir. Bunlar, Allah tarafından bir emirdir. Allah her şeyi bilen ve yarattıklarına çok yumuşak davranandır.

 

 
Etiketler: Çocuklar, mutluluk,, çocuklar, umut,,
Yorumlar
Bizim Gazete
2.Lig Beyaz Grup
Afyon Nöbetçi Eczaneler
Afyonkarahisar Merkez Nöbetçi Eczaneleri
Anketler
Afyon Voleybol takımı Efeler ligine çıkarmı ?
Arşiv
Haber Yazılımı