Haber Detayı
28 Kasım 2018 - Çarşamba 13:12
 
SERTESER: YAPISAL REFORMLAR YAPILMALI
Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Zafer Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen “Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi Hamlesi Yolunda Sanayimizin Geleceği: Sorunlar ve Çözüm Önerileri” toplantısında söz alarak önerilerini dile getirdi.
SİVİL TOPLUM Haberi


“Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi Hamlesi Yolunda Sanayimizin Geleceği: Sorunlar ve Çözüm Önerileri”, Akrones Otel’de gerçekleştirildi. Zafer Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen toplantıya Zafer Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Manisa Valisi Ahmet Deniz, Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Uşak Valisi Funda Kocabıyık, Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser ve Zafer Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyeleri ile işadamları ve akademisyenler katıldı.

 

İTHAL ÜRÜN ENVANTERİ ÇIKARILMALI

 

Toplantıda söz alan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Milli Teknoloji-Güçlü Sanayi Hamlesi hakkındaki önerilerini gündeme getirdi. Serteser, “Milli Sanayi ve Güçlü Teknoloji alanında yapısal reformların yapılması gerektiğine inanıyorum. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız mevcut kurumları vasıtasıyla 1 milyon doların üstünde ithal edilen tüm ürünlerin envanterini çıkarmalıdır. Bu envanter, ülkedeki tüm üniversitelere, Teknokentler’e, Organize Sanayi Bölgeleri’ne, Kalkınma Ajansları’na, Ticaret ve Sanayi Odaları’na, Sanayi Odaları’na gönderilmelidir” dedi.

 

MİLLİ TEKNOLOJİDE MİLLİ SEFERBERLİK

Verilecek desteklerin bu envanter çerçevesinde sunulması gerektiğine dikkat çeken Serteser, “Bu envanter şehir bazında olabilir, TR33 bölgesinde olduğu gibi bölgesel anlamda olabilir. Bu kurumlardan oluşan bir komisyon kurulur. Kalkınma Ajansı vasıtasıyla sahaya çıkılmalı. Bu ürünleri hangi sanayicinin, hangi esnafın üretebileceği kimlerin bu konuda altyapıya sahip olduğu tespit edilip bunlar desteklenmelidir. Aslında bu, milli teknolojide milli seferberlik anlamına geliyor. Bunun acil bir şekilde yapılması gerektiğine inanıyorum. Bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

 

İHA VE SİHA HATIRLATMASI

Milli teknolojinin ne kadar önemli olduğunu İnsansız Hava Araçları ve Silahlı İnsansız Hava Araçları’nın kullanımında görüldüğünü hatırlatan Serteser, “Biz milli teknolojinin ne kadar önemli olduğunu çok yeni anladık. İHA’lar ve SİHA’larda bize destek sağlanmadığı için bunları üretmeye ihtiyacımız vardı. Çok kısa zamanda da bunları operasyonlarda kullandık ve başarıya ulaştık. Burada milli teknolojinin ne kadar önemli olduğunu hükümetimiz ve devletimiz gördü. Biz milli teknolojinin önemini böyle anlamış olduk. Bu şekilde de bunu geliştirmeye çalışıyoruz. Burada yapacağımız ilk iş, 1 milyon doların üzerinde ithal edilen mamul ve yarı mamullerin envanterinin çıkarılmasıdır” ifadelerini kullandı.

 

İHTİYAÇ FAZLASI TESİSE İZİN VERİLMEMELİ

Serteser, konuşmasına şöyle devam etti:

“Yine bölgesel yaklaşımla her bölgede Orta ve Yüksek Teknolojili Bölgesel Organize Sanayi Bölgeleri kurulmalıdır. Bölgedeki Teknokentler’in burada ofisleri olmalıdır. Buradaki yöneticilerle akademisyenlerin ortak çalışma yapması gerekmektedir. Bakanlık tarafından acilen Kalkınma Ajansları’na şöyle bir görev verilmelidir:

 

Bütün bölgedeki sanayi envanteri de çıkarılmalıdır. Öyle sektörler var ki o sektörlerde ihtiyaç fazlası var. O sektörlere yatırım yapılıyor. Kimse de ‘Bu sektöre neden yatırım yapıyorsun’ diye uyarmıyor. Bu envanter çıkartılıp bölgedeki ihtiyaç fazlası tesisler varsa bundan sonra yapılacak tesislere ruhsat verilmemelidir. Zaten sanayi envanteri çıkarılıp hangi sektörlere ihtiyaç olduğu görüldükten sonra sektörlerdeki ihtiyaç fazlası tesislere izin verilmemeli, ruhsat verilmemeli. Ama bir kişi yatırım yapacaksa o bölgede ihtiyaç olan yatırımlara yönlendirme yapılmalıdır. Bu, ülkemizdeki kaynak israfını da önleyecektir. Küçük esnaf, küçük üretici mutlaka teknoloji ile buluşturulmalıdır. Yoğun sektörlerde kümelenme yapılarak bunların ihtiyaçları tespit edilip hepsinin kullanacağı ortak teknoloji tesisleri, üretim yapabileceği sistemlerle buluşturulmalıdır.”

Kaynak: Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: SERTESER:, YAPISAL, REFORMLAR, YAPILMALI,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
Afyon Haber - Zeybek ; Retina Hastaları Dayanışma Derneği'ne her zaman destek vereceğiz !!
Mülteciler ve İmtihanı Kaybedenler !!
"Sorunlar ve Haksızlıklar Artarak Devam ediyor"
KOBİ HASTANESİ PROJESİNİN İLK YURTDIŞI ZİYARETİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
COĞRAFİ İŞARET TESCİLLİ ÜRÜNLER İÇİN ZİYARETLER YAPILDI
Afyon Kadın Girişimcileri EMİRDAĞ’DA !!
AFYONKARAHİSAR KASAPLAR VE SUCUKÇULAR ODASI AÇIKLAMA YAPTI !!
Afetlere Hazırlık Yılı !!
AFŞİN’DEN SERTESER’E ZİYARET
SERTESER, ORUÇOĞLU YAĞ VE AFYON ET ENTEGRE’Yİ KUTLADI
86 Konutlarda 2 Aydır Elektrik Yok
UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ VERİLDİ
Afyonkarahisar TCDD den İstasyon Personeli İçin Emniyetli Çalışma Yolu
Eğitim Bir-Sen'den Adalet Yürüyüşü’ne destek
ATSO’DA TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER İŞBİRLİĞİ TOPLANTISI YAPILDI
SERTESER VE 15. MESLEK KOMİTESİ İFTAR ÇADIRI’NDA
Afyon'da SUYUMU KORUYORUM PROJESİ
Afyonkarahisar Sanat ve Yaşam Derneği iftarda buluştu
GENÇ MÜSİAD’DAN GENÇ GİRİŞİMCİLER’E ZİYARET
AFYONKARAHİSAR GENÇLİK MERKEZİ SOSYAL MEYDANA PROJESİNİ UYGULADI
FİZİBİLİTE RAPORU VE FAYDA MALİYET ANALİZİ EĞİTİMİ DÜZENLENDİ
AFYON GENÇLİK MERKEZİNDEN ÇAY’A GÖNÜLÜLÜK HAREKETİ
SULTANDAĞI BELEDİYE BAŞKANI ALDIRMAZ’DAN SERTESER’E ZİYARET
ARIK VE GÜMÜŞ’TEN SERTESER’E ZİYARET
KOBİ AKADEMİSİ TOPLANTISI FİNLANDİYA’DA YAPILDI
DİJİTAL OKURYAZARLIK EĞİTİMİ VERİLDİ
NAKLİYE VE ULAŞTIRMA SEKTÖRÜ İÇİN İSTİŞARE YAPILDI
”BOLVADİNLİ ÖĞRENCİYE BURS VER BÖYÜK ADAM OLSUN“
GENÇ GİRİŞİMCİLER KURULU’NDAN SERTESER’E DAVET
Ülker, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Öğrencileri ve Genç İyilik Gönüllüleri 1001 Hayalleri Gerçeğe Taşıdı…
OKUL/KURUM MÜDÜR VE MÜDÜR YARDIMCISI İSTİŞARE TOPLANTISI
GİRİŞİMCİLİK MÜLAKATI TAMAMLANDI
Ulusal Gazeteler
İddaa Canlı Skor
Bizim Gazete
Anketler
Afyonkarahisar'da yaşamaktan mutlu musunuz?
Özlü Sözler
Resüller, Nebiler miras bırakmaz, onların bıraktıkları, sadakadır


Hz. Muhammed
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv
Sanal Basın Üyesiyiz

sanalbasin.com üyesidir

Haber Yazılımı