Haber Detayı
19 Nisan 2017 - Çarşamba 23:08
 
İhsaniye İlçesinde Zeybek eğitimleri başladı
Halk danslarının en gözde oyunlarından olan Zeybek Oyunları Kursu İhsaniye’de başladı. İhsaniye Belediye Başkanı Şaban Çabuk: “Ege denilince akla ilk gelen zeybek oyunlarıdır. Bizde ilçemizde bu kültürümüzü yaşatmak ve gelecek nesillere güzel bir miras bırakmak için zeybek oyunları kursumuzu başlattık” dedi
BELEDİYELER Haberi


İhsaniye Belediye Başkanlığı bünyesinde başlatılan Halk Dansları Kursu geçtiğimiz hafta itibariyle başladı. İhsaniye Belediye Düğün Salonu’nda başlayan kurslara her yaştan İhsaniyeli, yoğun ilgi gösteriyor. Nail Azbay’ın eğitmenliğini üstlendiği zeybek oyunları kursuna, gençlerin yanı sıra evli çiftlerin de katıldığı gözlendi. Kursların yaklaşık dört ay sürmesi hedefleniyor.

EGE DENİLİNCE AKLA ZEYBEK GELİR

Önceki gün akşam kursun verildiği yere giden Belediye Başkanı Şaban Çabuk, tüm kursiyerleri kültürlerine sahip çıktıkları için tebrik etti. Burada belli süre kursa da dahil olan Başkan Çabuk’a İhsaniye İl Genel Meclis Üyesi Hamit Çakır’da eşlik etti. Başkan Çabuk zeybek oyunlarının önemine temas ederek şöyle konuştu: “Zeybek, Ege denince ilk akla gelen oyun havasıdır. Türk köylüsünü en iyi tanımlayan oyundur. Haksızlığa uğrayanın yanında, düşmanın karşısında mertçe durmayı sembolize eden bir oyundur. Kurtuluş Savaşı’nda Ege köylülerinin Kuva-yi Milliye hareketiyle birlikte gösterdikleri kahramanlık destanının bir anısıdır. Atatürk’ün de oynamayı çok sevdiği oyun türü olan zeybek oyunları İhsaniye ilçemizde yaşatmak için düğmeye bastık.” Başkan Çabuk ve İhsaniye İGM Üyesi Hamit Çakır, kursiyerlerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmedi. 

Kaynak: (AHG) - Afyon Hisar Gazetesi Editör: Afyon Kent Haber
 
Etiketler: İhsaniye, İlçesinde, Zeybek, eğitimleri, başladı,
Haber Videosu
Yorumlar
2.Lig Beyaz Grup
Yazarlar
Bizim Gazete
Arşiv
Haber Yazılımı